Kihirdették az új Polgári Törvénykönyvet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hosszas huzavona és évekig tartó előkészítés után november 9-én elfogadta a parlament az új Polgári Törvénykönyvet (Ptk). A kódex számos tartalmi újdonságot hozott, de jelentősen megváltozott a jogszabály felépítése is. Továbbra is nyitott kérdés ugyanakkor, hogy mikortól kell az új Ptk-t alkalmazni.

November 20-án a Magyar Közlöny 165. számában jelent meg a Polgári Törvénykönyvről szóló 2009. évi CXX. törvény. A kódex hét könyvből áll. Az első könyvben a bevezető rendelkezéseket, alapelveket találjuk. A második könyv a személyeket, a harmadik könyv a családjogi szabályokat tartalmazza. A negyedik könyvben szerepelnek a dologi joggal, az ötödik könyvben a kötelmi joggal, szerződésekkel, kártérítéssel, a hatodik könyvben pedig az örökléssel kapcsolatos előírások. A hetedik könyv a záró rendelkezések címet viseli, ebben az értelmező rendelkezéseket és a határidők számításával kapcsolatos szabályokat helyezték el. Jelentősen megváltozott a törvényi szakaszok számozása is. Minden szakasz megjelölése két részből tevődik össze, az adott könyv számára történő utalás mellett szerepel gyakorlatilag a szakasznak a könyvön belüli, minden esetben egyes számtól induló száma. A kódex hatálybalépésének az időpontja még nem ismert, arról külön törvény rendelkezik majd.

A tartalmi újdonságok között kiemelendő, hogy a jelenleg külön törvényben szereplő családjogi szabályok is integrálódtak az új Ptk-ba, a kötelmi jogi részben több új szerződést is nevesítettek (pl. közvetítői és üzletszerzői szerződés, fogyasztói kölcsönszerződés, lízingszerződés, faktoring szerződés, garanciaszerződés, vételi jog biztosítéki célú kikötése).


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

Hullócsillagok – adócsaló médiavállalat omlott össze

Rövid életű, egyben hamis csillagként ragyogott a médiaiparban az a bűnszervezet, amely megközelítőleg kétmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot készpénzben, ingatlanban, illetve drága gépkocsikban halmozták fel. A pénzügyi nyomozók nagyszabású akciója során 52 helyszínen csaptak le egyszerre a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a Bevetési Igazgatóság járőrei, valamint a MERKUR bevetési egység.