Kockázatos az elavult transzferár-módszer


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kiszolgáltatottakká válhatnak a cégek, ha nem a legkorszerűbb módszereket alkalmazzák a transzferárazásban: a vállalatok több mint fele még mindig hagyományos táblázatkezelő szoftvert használ, több mint harmaduk pedig éves pénzügyi beszámolókra hagyatkozik a transzferár-elemzések elkészítésekor – derül ki az Ernst & Young (EY) legfrissebb nemzetközi jelentéséből.


„Minden korábbinál több a transzferárazással kapcsolatos ellenőrzés és bírságolás napjainkban, a cégek könnyen kiszolgáltatottakká válhatnak, ha nem a legkorszerűbb módszereket alkalmazzák. Az EY felmérése szerint a vállalatok több mint fele még mindig táblázatkezelő szoftverrel képzi az elszámolóárakat, és csak elenyésző hányaduk rendelkezik ezen a téren naprakész szintű pénzügyi elszámolással. A bírságok megelőzése érdekében a cégeknek alapvető érdeke, hogy az adóhatóságéval legalább azonos szintű módszereket építsenek ki tapasztalt szakértők bevonásával” – mondta Lipták Zoltán az EY adópartnere.

Az EY nemzetközi felmérésében részt vevő cégek 41 százaléka nyilatkozott úgy, hogy rendszereik nem megfelelőek az adó és transzferár kérdések kezelésére. 58 százalékuk mondta azt, hogy még mindig táblázatkezelő szoftvert használ a transzferár-elemzésekhez, és mindössze 7 százalék rendelkezik „nagyfokúan automatizált” rendszerekkel.

A legtöbb cég, a válaszadók 38 százaléka, negyedévente készít pénzügyi elszámolást a transzferárakkal kapcsolatban, 36 százalékuk éves beszámolókra hagyatkozik, és csak elenyésző arányban vannak azok, amelyek napi szinten kontrollálják ezeket a pénzügyi folyamatokat.

Az EY felméréséből az is kiderül, hogy a vállalatok számára egyre fontosabb az elszámolóárakkal kapcsolatos kockázatmenedzsment. Mára a cégek kétharmada számára ez az elsődleges prioritás. A lista második helyén az effektív adókulcs-optimalizáció, a harmadikon a pénzforgalmi szemléletű adóoptimalizáció szerepel.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.

2024. június 20.

Illeték: cserét pótló vétel

Életünk során adunk-veszünk dolgokat, akár ingatlanokat is. Változunk is változtatunk. Abban az esetben, ha ingatlant szerzünk ellenérték fejében, általában vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Az ingatlan szerzése, átruházása, hasznosítása jogi esemény is, mely akár csere formájában is megvalósulhat. Jelen cikkben az illetéktörvényben szereplő csere, illetve cserét pótló vétel szabályait, érdekességeit mutatjuk be.

2024. június 19.

Varga Mihály: Magyarország élen jár a gazdaságfehérítésben az uniós országok között

Az Európai Unión belül Magyarország hajtotta végre az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést 2010 óta: az áfarés mértéke 22 százalékról 4,4 százalékra, a GDP-arányos adóelvonás mértéke pedig 40 százalékról 35 százalékra csökkent – jelentette ki Varga Mihály az Adóigazgatások Európai Szervezete (IOTA) éves közgyűlésének szerdai nyitó napján Budapesten.