Költségnövekmény kompenzáció az ÚMFT pályázatoknál
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A 2/2010. (I. 8.) NFGM rendelet kompenzálja az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretében megvalósuló beruházások forint árfolyamának változásából eredő költségnövekményt a nyertes pályázóknál.
A rendelet értelmében ha az ÚMFT keretében megvalósuló projekt elszámolható összköltsége a forint árfolyamának a külföldi devizákkal szemben elszenvedett gyengülése következtében megemelkedik, és ezért a megnövekedett költségtartalommal benyújtott kifizetési igénylések alapján kifizetendő támogatás összegére az eredetileg megítélt támogatás nem nyújt fedezetet, az a kedvezményezett, aki megfelel a jogszabályban meghatározott feltételeknek, a költségnövekedés finanszírozása érdekében kompenzációra jogosult.
A kompenzáció érdekében a kedvezményezett – az NFÜ honlapján közzétett kérelem kitöltésével, legkésőbb az utolsó kifizetési igénylés benyújtásával egyidejűleg – kezdeményezheti a támogatási szerződés – ennek hiányában a támogatói döntés – módosítását, ha
- a) az adott projektben a devizához kötött beszerzés keretében tervezett vagy megvalósított gép-, eszköz-, jármű-, berendezés-, vagy technológiabeszerzés és a beszerzéshez közvetlenül kapcsolódó szállítói szolgáltatás értéke együttesen eléri a projekt elszámolható összköltségének a 25%-át,
- b) a költségnövekmény várhatóan eléri (vagy elérte) az eredeti, jóváhagyott és elszámolható összkiadás 4%-át, de legalább 5 millió forintot,
- c) az adott projektben a támogatási arány eléri vagy meghaladja a 80%-ot,
- d) a pályázat, projekt sajátosságai miatt a műszaki tartalom csökkentése, a költségátcsoportosítás, illetve egyéb, a projektvégrehajtás során rendelkezésre álló eszközök alkalmazása nem ellensúlyozza az árfolyamhatást, és
- e) a projekt költségvetésében betervezett tartalék nem nyújt fedezetet az árfolyam emelkedéséből eredő többletköltségekre.
A költségnövekmény összege a kérelem benyújtásának napján érvényes technikai árfolyam és a bázisárfolyam különbözetének a devizához kötött kiadással vett szorzata. A kedvezményezett által biztosított saját forrás aránya a projekt támogatásának növelése esetén sem csökkenhet.
A támogatási szerződés – ennek hiányában a támogatói döntés – módosítása eredményeként a projekt költségvetése árfolyam-kompenzációs tartaléksorral egészül ki. A tartalékot kizárólag a projekt megvalósítása során ténylegesen realizált árfolyamveszteségből adódó többletköltség kompenzációjára lehet felhasználni.