Alkotmányellenes az ingatlanadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Alkotmányellenesnek bizonyult a vagyonadó ingatlanra vonatkozó része, mert az Alkotmánybíróság szerint nem minden adózó rendelkezik ingatlanforgalmi szakértelemmel. A hajók, repülők, s a nagy teljesítményű autók után azonban meg kell majd fizetni a vagyonadót.

Visszamenőlegesen megsemmisítette a köznyelvben vagyonadónak nevezett törvény ingatlanokra vonatkozó rendelkezéseit az Alkotmánybíróság.

Kellő ingatlanforgalmi szakértelem hiányában az adóalanyok nem tudják adóbevallási kötelezettségüket hibátlanul, helyes és valós adattartalommal teljesíteni – derül ki az Alkotmánybíróság indoklásából.

A feltételezett forgalmi értékben való viszonylag kis mértékű tévedés is olyan kockázatot jelent, amelynek következményeit a törvény a vagyonadónál egyoldalúan az adóalanyra hárítja – állapítja meg az indokolás.

Nem megoldás az APEH-kalkulátor

Az AB figyelembe vette, hogy az APEH honlapján elérhető értékbecslő kalkulátor által adott értéket a bevallásban szerepeltetve az APEH biztosan nem bünteti az adózót, de a testület szerint nem várható el minden adóalanytól az adóhatóság online kalkulátorának használata.

Ráadásul – mint az AB indoklása utal arra – végső soron itt arról is szó van, hogy annak nem kell büntetéstől tartania, aki bevallásában óvatosságból az adóhatóság által közölt értékből indul ki, jóllehet ingatlanának tényleges forgalmi értéke alatta marad a becsült adóhatósági értéknek. Másrészt mentesülhet az adó megfizetése alól, akinek az ingatlana — az egyedi jellemzőire, kialakítására tekintettel — az adóhatóság által becsült forgalmi értéket jelentős mértékben meghaladja.

Így is, úgy is alkotmányellenes

Az indoklás hangsúlyozza: nem az önadózással, mint adótechnikával van baj – csak éppen ezt akkor kellene alkalmazni, ha az adózó számára pontosan rendelkezésre állnak azok az adatok, amelyek alapján az adózó meg tudja állapítani az adó alapját, s amelyből ki tudja számítani az adót.

Nem vált be a szolgai módszer

A kormány éppen ezért próbálkozott a vagyonadónál az önadózás technikájával. Bajnai Gordon miniszterelnök korábban úgy fogalmazott: „”A luxusadót megszüntető alkotmánybírósági határozatban szereplő ajánlást szinte szolgai módon alkalmazva pontosan úgy vezettük be a vagyonadót, ahogy az Alkotmánybíróság (AB) javasolta””. Hasonlóan nyilatkozott az MTI-nek hétfőn a kormányszóvivő is, aki akkor közölte azt is: az AB nemleges döntése esetén 50 milliárd forint esik ki a költségvetésből, amit pótolni kell.

A kieső összeg nagyjából a magyar GDP 0,2 százaléka. A 2010-re tervezett hiánycél a GDP arányában 3,8 százalék, ám erről a számról – a kormány kivételével – szinte senki sem gondolta eddig sem, hogy tartható lenne.

A cikk teljes terjedelemben a FigyelőNet-en olvasható.

Forrás: FigyelőNet


Kapcsolódó cikkek

2024. október 22.

Csoportos társaságiadó-alany veszteségének leírása

„X” és „Y” társaság 2020 óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek. A 2021–2023-as adóévekben a csoport tagjainak adóalapja negatív volt, tehát csoportszintű veszteség keletkezett. Az „X” és „Y” társaságok tulajdonosi háttere 2024-ben megváltozott, felvásárolta őket „Z” társaság. A „Z” társasággal mint a szavazati jogok 100 százalékát gyakorló adózóval mindként cég kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, sőt, a feltételek ahhoz is adottak, hogy „Z” társaság 2025-től csatlakozzon a csoportos társaságiadó-alanyhoz. Kérdésként merült fel, hogy ha „Z” társaság belép a csoportba, akkor a belépését megelőzően keletkezett, még fel nem használt csoportszintű veszteség leírására ő is jogosult lesz-e.