Marad a területalapú ingatlanadózás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Végleg felpuhult a kormányzat ingatlanadó-tervezete. Nemhogy jövőre nem lesz egységes, értékalapú adóztatás – ahogy eredetileg tervezték -, de később sem.

Elmarad a kisadók tervezett összevonása, és 2009 után sem lesz kötelező az önkormányzatok számára az építmény- és telekadó számított értékalapon történő kivetése – értesült a Világgazdaság kormányközeli forrásokból.

Szintén visszalépés lesz az építmény- és telekadó kérdésében. Az eredeti tervek szerint 2009-től az önkormányzatok csak a jövő évi adócsomagban található módszer szerint számított értékek alapján vethették volna ki ezeket a terheket, ám az MSZP képviselőcsoportjában már korábban felvetődött, hogy emellett megmaradna a mai, területalapú adóztatás lehetősége is.

Úgy tűnik, a választás lehetősége megmarad, szakemberek szerint azonban a módosítás hatása így gyakorlatilag elenyésző lesz. Az önkormányzatok ugyanis jelenleg sem lelkesednek a forgalmi érték alapján történő adóztatás iránt: a most is létező lehetőséggel az idén csupán négy település él.

Bár a konvergenciaprogramban az ingatlanadó 2008-as kivetése szerepel, sokak szerint ebben a ciklusban végleg elsikkadni látszik bármilyen egységes ingatlanadóztatás bevezetése.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.