Nagyot nőttek az adóbevételek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bevételek az első három negyedévben 6,3 százalékkal emelkedtek; az adójóváírás eltörlése növelte leginkább az adóbevételeket.


A kormányzati szektor hiánya 2012 első három negyedévében 375 milliárd forint volt, ami a GDP 1,8 százaléka; ez 639 milliárd forintos, 3,1 százalékpontos egyenlegjavulást jelent éves összehasonlításban – közölte honlapján a KSH. A harmadik negyedévében a hiány 17,3 milliárd forint volt, ami 345 milliárddal kevesebb az egy évvel korábbinál.

Az érdemben csökkenő deficit a bevételek dinamikus növekedésének és a kiadások csökkenésének volt köszönhető. A bevételek az első három negyedévben 6,3 százalékkal emelkedtek éves összevetésben, amihez mindegyik bevételfajta növekedése hozzájárult. A bevételek legnagyobb arányú emelkedése (12,1 százalékos) a jövedelemadóknál történt, ami elsősorban az adójóváírás megszüntetése következtében megnőtt személyi jövedelemadó bevételeknek tulajdonítható. Míg a termelési- és importadók növekedése átlagos volt, a társadalombiztosítási hozzájárulások 3,7 százalékkal nőttek – olvasható a KSH jelentésében.

A harmadik negyedévben az állam bevételei 3,1 százalékkal nőttek éves összevetésben: a jövedelemadó-bevételek 11,1, a társadalombiztosítási hozzájárulások 4,1, a termelési adókból befolyt összeg pedig 2,1 százalékkal nőtt.

Részletes adatokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.