Nyugdíjügy: milliárdos károkat okoztak a pénztárak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Napi Gazdaság értesülése szerint a PSZÁF négy magánnyugdíjpénztárnál megállapította, hogy a befektetéseiknél nem a tagok érdekeit képviselték, amivel milliárdos károkat okoztak ügyfeleiknek.

Az elmúlt napokban többször elhangzott, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) négy magánnyugdíjpénztárnál is azt állapította meg, hogy befektetéseiknél nem a tagok érdekeit képviselték. A hírbe hozott pénztárak az ING, az Aegon, az AXA és az OTP magánkasszája – tudta meg a Napi Gazdaság. A lap információi szerint a tagokat ért kár milliárdos nagyságrendű. A legnagyobb (önmagában is az egymilliárd forinthoz közelítő) veszteséget pedig az ING Magánnyugdíjpénztár tagjai szenvedhették el.

A PSZÁF korábbi határozatait áttekintve egyébként a kép világosabbá válik. E szerint ugyanis elsősorban nem rossz befektetések, hanem az alkalmazott költségek miatt emelt kifogást a felügyelet, amely már be is fejezte ezzel kapcsolatos vizsgálódását és az említett négy kasszán kívül másutt nem talált ilyen (az érintettek által egyébként erősen vitatott) visszaélést.

A PSZÁF vizsgálat kizárólag a kétmilliárd forint feletti egyedi értékű instrumentumokra terjedt ki. Szempont volt még, hogy a pénztár az alap jegyeinek hány százalékát vásárolta meg, és mennyire építettek benne diverzifikált portfóliót. Mint a PSZÁF alapelvként lefektette: ha az alap mögött nagyságrendileg 20-nál kevesebb fajta papír van, akkor az valószínűsíthetően egyszerűen és olcsóbban megvehető lett volna közvetlenül is. A felszámítható költségeket pedig (még az összetettebb portfóliók esetében is) jelentősen befolyásolja az is, hogy a pénztár a befektetési jegyek hány százalékát vásárolta maga meg. Több olyan konstrukció is akadt, amelyet teljes egészében maga a kassza jegyzett le.

Folytatás a Napi Online-on.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

A közvetett adózás rendszere Ghánában (2. rész)

Ghána piacgazdaság, kevés politikai akadálya van a kereskedelemnek és a beruházásoknak. Az ország fő exportterméke az arany, a kakaó, a nyersolaj, a mangán, és az ipari gyémánt.