Raklaphulladék értékesítése kapcsán felmerülő EKÁER-kötelezettség


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kész áruk csomagolásához beszerzett fa rakodólapoknak a selejtezést követően raklaphulladékként történő értékesítése esetében felmerülhet-e EKÁER-bejelentési kötelezettség? Az Adó szaklap válasza.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Szakértői Intézete által kialakított szakmai vélemény szerint, attól függően, hogy a selejtezett fa rakodólapok az eredeti céljukra még használhatóak-e vagy sem, az alábbi megnevezésű és vámtarifaszámú termékekként azonosíthatók:

– „Fából készült rakodólap, amely eredeti használatra alkalmas – 4415”;

– „Fahulladék és maradék nem tömörített formában (eredeti használatra alkalmas állapotban), illetve fűrészárunak sem használható raklap – 4401 40 90”.

Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működéséről szóló 13/2020. (XII. 23.) PM rendelet (a továbbiakban: EKÁER-rendelet) 2. § (1) bekezdés b) és c) pontja értelmében az adózó bejelenti az állami adó- és vámhatósághoz a bejelentésköteles terméknek gépjárművel végzett, közúti fuvarozással járó,

– belföldről az Európai Unió más tagállamába irányuló, az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) szerinti termék értékesítését vagy egyéb célú kivitelét;

– belföldön nem közvetlen végfelhasználó részére történő első, általánosforgalmiadó-köteles termékértékesítését

az EKÁER-szám megállapítása érdekében.

Az EKÁER-rendelet 2. § (2) bekezdése alapján a bejelentésköteles termékek körét az EKÁER működésével összefüggésben a kockázatos termékek meghatározásáról szóló miniszteri rendelet határozza meg.

Az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer működésével összefüggésben a kockázatos termékek meghatározásáról szóló 51/2014. (XII. 31.) NGM rendelet (a továbbiakban: 51/2014. NGM rendelet) 2. számú melléklete egyéb bejelentésköteles termékként nevesíti többek között a „4401” vámtarifaszámú és „Tűzifa hasáb, tuskó, rőzse, köteg vagy hasonló formában; faforgács vagy hasonló részek; fűrészpor, és fahulladék és -maradék, hasáb, brikett, labdacs (pellet) vagy hasonló alakra tömörítve is” megnevezésű termékeket. Emellett a gazdaság újraindítása érdekében meghozandó, az építőipari ellátásbiztonság szempontjából stratégiai jelentőségű nyersanyagok és termékek fuvarozásával kapcsolatos intézkedésekről szóló 403/2021. (VII. 8.) Korm. rendelet (a továbbiakban: 403/2021. Korm. rendelet) 1. melléklete a „4415” vámtarifaszámú fából készült rakodólapot is a bejelentésköteles termékek körébe sorolja.

Az EKÁER-rendelet és az 51/2014. NGM rendelet hivatkozott rendelkezéseit figyelembe véve az adózóknak nem csak akkor merül fel EKÁER-bejelentési kötelezettségük, ha az általuk értékesített rakodólapok rakodólap megnevezésű, eredeti használatra alkalmas és „4415” vámtarifaszámú termékeknek minősülnek, hanem akkor is, ha a fenti rakodólapok a fizikai állapotuk alapján fahulladékként „4401 40 90” vámtarifaszámú termékeknek tekinthetők (feltéve, hogy a kérdéses rakodólapokat az áfatörvényben foglaltaknak megfelelően belföldről az Európai Unió más tagállamába értékesítik, vagy belföldön nem közvetlen végfelhasználó részére áfakötelesen értékesítik).

Önmagában az a tény, hogy a rakodólapokat leselejtezik, illetve „selejtként” kezelik, a tarifális besorolás és az EKÁER-kötelezettség szempontjából nem bír relevanciával. (2022. május 25.)

Hivatkozott jogszabályhelyek:

– EKÁER-rendelet 2. § (1) bekezdés b) és c) pont

– 51/2014. NGM rendelet 1–2. §

– 51/2014. NGM rendelet 1. és 2. számú melléklet

– 403/2021. Korm. rendelet 1. melléklet

A kérdés és a válasz az Adó szaklap 2022/8-9-es számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.

2024. június 20.

Illeték: cserét pótló vétel

Életünk során adunk-veszünk dolgokat, akár ingatlanokat is. Változunk is változtatunk. Abban az esetben, ha ingatlant szerzünk ellenérték fejében, általában vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Az ingatlan szerzése, átruházása, hasznosítása jogi esemény is, mely akár csere formájában is megvalósulhat. Jelen cikkben az illetéktörvényben szereplő csere, illetve cserét pótló vétel szabályait, érdekességeit mutatjuk be.

2024. június 19.

Varga Mihály: Magyarország élen jár a gazdaságfehérítésben az uniós országok között

Az Európai Unión belül Magyarország hajtotta végre az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést 2010 óta: az áfarés mértéke 22 százalékról 4,4 százalékra, a GDP-arányos adóelvonás mértéke pedig 40 százalékról 35 százalékra csökkent – jelentette ki Varga Mihály az Adóigazgatások Európai Szervezete (IOTA) éves közgyűlésének szerdai nyitó napján Budapesten.