Sikeres a hazai kiigazítás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Magyarországra és az unió egészére nézve is alapjában véve bizakodó makrogazdasági prognózist adott ki pénteken az Európai Bizottság.

Az anyag persze csak akkor tekinthető derűlátónak, ha figyelembe vesszük az Egyesült Államokból kiindulva a nemzetközi pénzpiacokon végigsöpört vihar hatását: erre tekintettel a tavasszal kiadotthoz képest mind az euróövezet, mind az EU egészének GDP-növekedési kilátásait rontották a brüsszeli elemzők, ám ˝csupán˝ 0,3 százalékponttal. Mint aláhúzzák, a globális gazdasági környezet összességében továbbra is kedvező, és Európában különösen a foglalkoztatás, illetve ezen keresztül a magánfogyasztás terén várható stabil javulás.
A foglalkoztatás az idén mintegy másfél százalékkal bővülhet az unióban, ez 3,6 millió új munkahelyet jelent – húzza alá a jelentés, hozzátéve, hogy 2008-ban és 2009-ben további 4,5 millióval nőhet a munkába állók száma. A munkanélküliségi ráta emiatt 15 éves mélypontra, 6,6 százalékra eshet, ami növeli a munkaerőhiánnyal küzdő
ágazatok, cégek számát és gyorsuló béremelkedést indukál.
Ez a világpiaci élelmiszer- és nyersanyagdrágulással karöltve erősíti az inflációs nyomást – figyelmeztetnek a brüsszeli szakértők.

Az előrejelzést bemutatva Joaquín Almunia pénzügyi biztos sikeresnek nevezte a magyar kormány által eddig végrehajtott kiigazítási lépéseket. Az idén a lakossági fogyasztás és az állami kiadások mérséklődésének negatív hatását az erőteljes exportteljesítmény tompította, és a következő két esztendőben várhatóan már a magánfogyasztás is magához tér – jósolja a jelentés. Látványos fogyasztási boomra persze már csak azért sem lehet számítani, mert a közelmúlt megszorításaira részben a megtakarítások visszafogásával és kölcsönök felvételével válaszolt a lakosság, így ha a jövőben javul is a családok jövedelmi pozíciója, az nem vezet ugyanolyan mértékű fogyasztásbővüléshez.

A megszorítások pozitív mellékhatásaként az idei 4,4-ről 2009-re 2,7 százalékra mérséklődhet Magyarország GDP-arányos folyó mérleghiánya – írja az Európai Bizottság. A foglalkoztatás terén a helyzet lassú, de biztos javulását várják a szakértők. A közszférában elrendelt bérstop 2008-ban várhatóan érvényben marad, ám 2009-ben már lazulhat a szigor.

Az infláció és az államháztartási egyenleg is pozitív irányba változhat az előttünk álló években. Az idénre Brüsszel – a kormányhoz hasonlóan – a bruttó hazai termék 6,4 százalékára rúgó deficitet vár; a tavaly decemberi kormányzati prognózishoz képest 0,4 százalékos javulás azért látszik reálisnak, mert a bevételek a vártnál jobban alakulnak, és ezt csak kis részben ellensúlyozza a nyugdíjkiadások tervezettnél magasabb szintje. 2008-ra a Gyurcsány-kabinet költségvetési tervében szereplő 4,1 helyett 4,2 százalékos államháztartási hiányt jósol a bizottsági anyag, majd 2009-ben 3,8 százalékot – feltéve, hogy a megkezdett úton marad a gazdaságpolitika.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.