Sokan tartoznak nagy összeggel a NAV-nak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Továbbra is sokan tartoznak régóta, nagy összeggel a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV): szeptember végén 2671 magánszemély és egyéni vállalkozó tartozott egyenként több mint 10 millió forinttal, valamint 2176 szervezet egyenként több mint 100 millió forinttal folyamatosan, 180 napon keresztül az adóhatóságnak – derül ki a NAV honlapján kedden közzétett adatokból.


Az adóhatóság negyedévente teszi közzé a tartós adósok listáit, amelyek csak az adózó nevét és címét, illetve székhelyét, valamint a társaságok, vállalkozók esetében az adószámot ismertetik, a fennálló tartozás összegét nem tartalmazzák.

A 10 millió feletti tartozással rendelkezők közül 2264 magánszemély, 717 egyéni vállalkozó, 34 adós pedig lakcím nélküli.

[htmlbox art_tukor]

 

A tartósan nagy összeggel tartozó nem magánszemély adózók közül 390 működik, illetve csődeljárás alatt áll, 499 kényszertörlés alatt, 760 felszámolás alatt, 31 pedig végelszámolás alatt van.

A magánszemélyek és egyéni vállalkozók a 10 milliós küszöbértékkel számolva mintegy 30,2 milliárd forinttal, a szervezetek a 100 milliós küszöbbel 168 milliárd forinttal tartoztak március végén, együttes minimális tartozásuk 198,2 milliárd forintra rúgott. A valóságos tartozás azonban ennél nagyobb, hiszen vannak milliárdos tartozású cégek és olyan magánszemélyek is, akikkel szemben több száz milliós – egyes esetekben milliárdos – követelése van az adóhatóságnak.

(MTI)

Az adóhatóság negyedévente teszi közzé a tartós adósok listáit, amelyek csak az adózó nevét és címét, illetve székhelyét, valamint a társaságok, vállalkozók esetében az adóazonosítót tartalmazzák, a fennálló tartozás összegét nem ismertetik. 

A magánszemélyek és egyéni vállalkozók a 10 milliós küszöbértékkel számolva mintegy 26,7 milliárd forinttal, a cégek a 100 milliós küszöbbel 217,6 milliárd forinttal tartoztak szeptember végén, együttes minimális tartozásuk mintegy 244,3 milliárd forintra rúgott. A valóságos tartozás azonban ennél nagyobb, hiszen vannak milliárdos tartozású cégek és olyan magánszemélyek is, akikkel szemben százmilliós követelése van az adóhatóságnak.

 

A tartósan nagy összeggel tartozó nem magánszemély adózók közül 559 működik, 715 kényszertörlés alatt, 811 felszámolás alatt, 51 pedig végelszámolás alatt van.

A cégek és intézmények között továbbra is gyakorlatilag valamennyi ágazat fellelhető. Továbbra is a tartós adósok között van például a Hospinvest Egészségügyi Befektetési Zrt., a Gyöngyösi Kórház Egészségügyi Szolgáltató Kft., a Herz Szalámigyár Zrt., a Magyar Mozgókép Közalapítvány, a Marina Part Construction Ingatlanfejlesztő Kft. vagy például a Malév Magyar Légiközlekedési Zrt., valamennyi felszámolás alatt áll.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 22.

Csoportos társaságiadó-alany veszteségének leírása

„X” és „Y” társaság 2020 óta csoportos társaságiadó-alanyként működnek. A 2021–2023-as adóévekben a csoport tagjainak adóalapja negatív volt, tehát csoportszintű veszteség keletkezett. Az „X” és „Y” társaságok tulajdonosi háttere 2024-ben megváltozott, felvásárolta őket „Z” társaság. A „Z” társasággal mint a szavazati jogok 100 százalékát gyakorló adózóval mindként cég kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, sőt, a feltételek ahhoz is adottak, hogy „Z” társaság 2025-től csatlakozzon a csoportos társaságiadó-alanyhoz. Kérdésként merült fel, hogy ha „Z” társaság belép a csoportba, akkor a belépését megelőzően keletkezett, még fel nem használt csoportszintű veszteség leírására ő is jogosult lesz-e.