Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban


Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.

A KSH hétfőn közölte, hogy augusztusban a kiskereskedelmi forgalom volumene a nyers adat alapján 3,2, naptárhatástól megtisztítva 4,1 százalékkal nőtt 2023 augusztusához képest. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 7,5, a nem élelmiszer-kiskereskedelemben 2,9 százalékkal nőtt, az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,2 százalékkal csökkent az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene.

Suppan Gergely kiemelte, hogy a fogyasztás szerkezete átalakult, a szolgáltatások felé tolódott, és ez globálisan is látszik. Kifejtette, hogy a koronavírus-járvány után az emberek pótolni szeretnék a járvány alatt kimaradt utazásokat, nyaralásokat, ezért áruk helyett egyre inkább szolgáltatásokra költenek. Hozzátette: az áruforgalom is elkezdett visszarendeződni, az látszik, hogy az elhalasztott fogyasztás növeli a keresletet a tartós fogyasztási cikkek iránt.

Suppan Gergely kitért arra, hogy az év eleje óta mintegy 10 százalékkal nőttek a reálbérek, és a tartós realbérnövekedés ösztönzi az embereket arra, hogy elkezdjenek fogyasztani. A Nézőpont Intézet kutatására hivatkozva elmondta, az emberek nagyobb értékű cikkekre is egyre inkább hajlandóak költeni.
Az NGM vezető közgazdásza felidézte, hogy az uniós irányelv szerint a tagállamoknak a medián- vagy az átlagbérhez kell közelíteniük a minimálbéreket.

Magyarországnak 2027-re kell eljutnia arra szintre, hogy a minimálbér felzárkózzon az átlagbér 50 százalékára, így várhatóan a minimálbéremelések átlagosan kétszámjegyűek lesznek – jelezte. Elmondta, a kormány jövedelempolitikájával segíti a háztartásokat, szeretné elérni, hogy a társadalom alsó jövedelemosztálya is felzárkózzon, többet tudjon fogyasztani. Ennek hangsúlyos része lesz a családi adókedvezmény kibővítése a következő egy-két évben – tette hozzá.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 6.

3,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom

Áprilisban a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint 3,7, naptárhatástól megtisztítva 3,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. szeptember 19.

A fogyasztóvédelmi intézményrendszer megerősítését tervezi a kormány

Több versenyképes hazai webshop és a digitalizációhoz igazodó fogyasztóvédelem szükséges a magyar vásárlók érdekében, a kormányon belül jelenleg zajlik a tervezés a fogyasztóvédelem intézményrendszerének megerősítéséről – mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Gazdasági Versenyhivatal „Digitális Fogyasztóvédelem 2024” című konferenciáján csütörtökön Budapesten.