Szabadtéri rendezvények: zavaros áfacsökkentés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szabadtéri rendezvények áfa-kulcsa csökkentésének előkészítetlensége miatt az érintett jegyeket árusító gazdálkodó szervezetek voltak kénytelenek a törvénymódosítást ismertető, és az ügyfeleket nyilatkoztató leveleket szétküldeni. Mi történik, ha valakit nem értek el, vagy a jegyek egy részét már az előző időszakban eladták?


A Magyar Közlöny 2012/74. számában június 19-én hirdették ki Az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi LXIX. törvényt. Ennek alapján változik: a személyi jövedelemadóról, a társasági adóról szóló törvény, a járulékszabályokat tartalmazó törvény (Tbj.), a jövedéki adóról, az áfa-, az illeték-, a cég- és a csődtörvény, a szakképzési hozzájárulásról és az adózás rendjéről szóló törvény, valamint az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. CLVI. törvény. A módosítások 2012. június 20-án, július 1-jén, július 20-án, és 2013. január 1-jén lépnek hatályba, a járulékszabályokat módosító rendelkezések pedig 2012. január 1-jéig visszamenőleges hatállyal alkalmazhatók.

E módosításokat tartalmazó törvény úgy rendelkezik, hogy az általános forgalmi adóról szóló törvény 3/A. számú mellékletének II. része a következő 2. ponttal egészül ki:
„2. a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szóló 23/2011. (III. 8.) Korm. rendelet 2012. január 1. napján hatályos állapota szerint meghatározott alkalmi szabadtéri rendezvényre történő, kizárólag belépést biztosító szolgáltatás.”

Az általános forgalmi adóról szóló törvény 82.§-ának (3) bekezdése szerint, a 3/A. számú mellékletben felsorolt termékek, szolgáltatások esetében az adó mértéke az adó alapjának 18 százaléka.

A hivatkozott kormányrendelet a zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről szól. A rendelet a következőképpen határozza meg a zenés, táncos rendezvény fogalmát: rendszeresen vagy meghatározott alkalomból, illetve időpontban tartott, nyilvános, nem zártkörű, válogatott lemezbemutatás vagy élő előadás útján nyújtott zeneszolgáltatást főszolgáltatásként nyújtó rendezvény, amelyen a részvételhez nem kell megváltott ülőhellyel rendelkezni. Alkalmi rendezvény: adott helyszínen egy alkalommal legfeljebb tíz egymást követő napon megtartott rendezvény.

Tehát ezekre a rendezvényekre szolgáló belépőjegyek ugyanabba a 18%-os áfa-kulcsba tartoznak, mint például a tej, a tejtermékek, a liszt, stb.

Mikortól lépett hatályba a belépőjegyek áfájának csökkentése? Az adókulcs csökkentése a módosító törvény kihirdetését követő 31. napon lépett hatályba. A 2012. évi LXIX. törvény a 2012. június 19-én megjelent Magyar Közlönyben került kihirdetésre. Ehhez az időponthoz képest a 31. nap: 2012. július 20-a.

A módosító törvény úgy fogalmaz, hogy az általános forgalmi adóról szóló törvény 3/A. számú melléklet II. részének az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi LXIX. törvénnyel megállapított 2. pontját – azaz a 18%-os adókulcsot – azokban az esetekben kell alkalmazni először, amelyeknél a teljesítés időpontja július 20-ra, vagy az azt követő időszakra esik. (Természetesen jóval bonyolultabb és egyúttal érthetetlenebb a leírt szabály. Eszerint: „azokban az esetekben kell alkalmazni először, amelyekben a 84. § szerint megállapított időpont az adózást érintő egyes törvények módosításáról szóló 2012. évi LXIX. törvény kihirdetését követő 31. napra vagy azt követő időszakra esik.”) Az előbbi hatálybalépésre vonatkozó rendelkezést beépítik az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény új, 278.§-ába, ugyanis maga a módosító törvény 2013. július 2-án hatályát veszti. (Ezt sokan úgy értették, hogy az új adókulcs is csak eddig lesz érvényben.)

Néhányan nem igazán értettük, hogy ha már bevezettük a forgalmi adós világban a legmagasabb 27%-os áfa-kulcsot, – amellyel a termékek és szolgáltatások többsége drágult, növelve az inflációt, – akkor miért fontos pont az alkalmi szabadtéri rendezvények belépőjének áfáját 9%-kal csökkenteni?

A válasz a törvénymódosításhoz beadott képviselői indítványban található. Eszerint, „a hazánkban megrendezésre kerülő nagyszabású, nemzetközi jelentőségű szabadtéri zenei fesztiválok nemzetközi versenyképességének biztosítása érdekében indokolt, hogy a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatáshoz hasonlóan ezekre a kiemelt kulturális rendezvényekre való belépést biztosító belépőjegyek is a kedvezőbb 18 százalékos adókulcs szerint adózzanak” – olvasható a Rogán Antal gazdasági bizottsági elnök által aláírt javaslatban.

Az áfa-kulcs módosításának előkészítetlensége azt vonta maga után, hogy az érintett jegyeket árusító gazdálkodó szervezetek voltak kénytelenek a törvénymódosítást ismertető, és az ügyfeleket nyilatkoztató leveleket szétküldeni a belépőjegyek árának megállapítása céljából. Felvethető, hogy ha valakit nem értek el, vagy a jegyek egy részét már az előző időszakban eladták, akkor mi lesz a helyes eljárás?


Kapcsolódó cikkek

2024. november 12.

NAV: a lakosság csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azt tanácsolja a lakosságnak, hogy csak megbízható, ismert online áruházakból rendeljen; a túlságosan alacsony áron világmárkákat kínáló weboldalak nagy valószínűséggel hamis termékeket értékesítenek – hívta fel a figyelmet az adóhivatal.

2024. november 12.

A magánszálláshely-szolgáltató által elszámolható értékcsökkenési leírás

Magánszálláshely-szolgáltatást folytató adószámos magánszemély alkalmazhat-e értékcsökkenési leírást a kizárólag magánszálláshely-szolgáltatás céljára üzemeltetett épületére? Ha igen, akkor is elszámolhatja, ha csak magánszálláshely-szolgáltatást végez, ingatlan-bérbeadást pedig nem? Ilyen esetben vonatkozhat rá a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény 11. melléklet II. rész 2. pont k) alpontjában említett 3 százalékos értékcsökkenés? Vagy ezen kulcsot csak abban az esetben alkalmazhatja, ha egyszerre folytat szálláshely-szolgáltatást és vendéglátó tevékenységet? Alább az Adó szaklap válasza.