Szja-példák: külföldi kiküldetés napidíja, költségtérítése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Konkrét példa segítségével pontosan átszámoljuk, mennyi a napidíj és a költségtérítés. Az Adó jogtáron összesen 64 számpélda érhető el a személyi jövedelemadóról szóló törvényhez.

A munkáltató két hónapra (60 napra) külföldi kiküldetésbe küldi munkavállalóját. A munkavállaló az indulás előtt 6000 euró ellátmányt vesz fel, amelyről a visszatérését követő 15 napon belül kell elszámolnia.

Igazolt költségei: repülőjegy 900 euró, gépkocsi bérlet 500 euró, szálloda 2500 euró, éttermi számlák 910 euró. Az ellátmány el nem költött részét a munkavállalónak nem kell visszafizetnie.

A 910 euró igazolt élelmezési kiadást a munkáltató saját költségeként számolja el.

Az elszámolás napját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB árfolyam: 350 Ft/euró.

külföldi kiküldetés napidíja költségtérítéseSzabály: nem képezi a munkavállaló jövedelmét az az összeg, amelyet utazásra, szállásra fordított, valamint az autó bérleti díja, mint jogosan és igazoltan felmerült költség, továbbá igazolás nélkül elszámolható költségnek minősül, és a külföldi kiküldetésre tekintettel megszerzett bevételből (napidíjból) levonható annak 30 százaléka, de legfeljebb napi 15 eurónak megfelelő forintösszeg (a kettő közül a kisebb). Ha az étkezési költségeket a kifizető nevére szóló számlával a kifizető saját költségeként számolja el, az olyan juttatásnak minősül, amely értékének (a kifizető által viselt költség) 1,18-szorosa után a kifizetőnek személyi jövedelemadót és szociális hozzájárulási adót kell fizetnie a juttatást követő hónap 12-éig, a magánszemélynek pedig nem keletkezik ezzel összefüggésben adókötelezettsége.

Külföldi kiküldetés esetén a külföldi pénznemben keletkezett bevételt, felmerült kiadást az adókötelezettség teljesítéséhez forintra kell átszámítani. A forintra történő átszámítás fő szabálya szerint bevétel esetében a bevételszerzés időpontjában, kiadás esetében a teljesítés időpontjában érvényes árfolyamot kell alkalmazni. Amennyiben azonban a külföldi pénznemben keletkezett bevétel adóelőleg-levonásra kötelezett kifizetőtől származik, a forintra történő átszámításnál a kifizető a bevétel-szerzés napját megelőző hónap 15. napján érvényes MNB hivatalos devizaárfolyamot alkalmazza az adóelőleg, adó megállapításához.

1. Elszámolásra kiadott összeg 6000 euró
2. Igazolt költség [900 + 500 + 2500] 3900 euró
3. Étkezési juttatás 910 euró
4. Napidíj [1. – 2. – 3.] 1190 euró
5. Igazolás nélkül elszámolható 60 × 15 euró, de legfeljebb 4. × 0,3 357 euró

A munkavállalót terhelő kötelezettség:

6. A munkavállaló adóköteles jövedelme [350 × (4. – 5.)] 291 550 Ft
7. Adóelőleg [6. × 0,15] 43 733 Ft
8. Társadalombiztosítási járulék [6. × 0,185] 53 937 Ft
9. Összesen [7. + 8.] 97 669 Ft

amely összeget vagy befizeti a munkáltatónak, vagy azt a következő bérfizetéskor vonja le a munkáltató.

Hivatkozott jogszabályok: Szja tv. 25. § (1) bek., Szja tv. 3. sz. melléklet II. 7. pont és 285/2011. (XII. 22.) Korm. rendelet

Forrás: Adó Jogtár


Kapcsolódó cikkek

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.

2024. június 20.

Illeték: cserét pótló vétel

Életünk során adunk-veszünk dolgokat, akár ingatlanokat is. Változunk is változtatunk. Abban az esetben, ha ingatlant szerzünk ellenérték fejében, általában vagyonszerzési illetéket kell fizetni. Az ingatlan szerzése, átruházása, hasznosítása jogi esemény is, mely akár csere formájában is megvalósulhat. Jelen cikkben az illetéktörvényben szereplő csere, illetve cserét pótló vétel szabályait, érdekességeit mutatjuk be.

2024. június 19.

Varga Mihály: Magyarország élen jár a gazdaságfehérítésben az uniós országok között

Az Európai Unión belül Magyarország hajtotta végre az egyik legnagyobb gazdaságfehérítést 2010 óta: az áfarés mértéke 22 százalékról 4,4 százalékra, a GDP-arányos adóelvonás mértéke pedig 40 százalékról 35 százalékra csökkent – jelentette ki Varga Mihály az Adóigazgatások Európai Szervezete (IOTA) éves közgyűlésének szerdai nyitó napján Budapesten.