Szja: vármegye és BKK-bérlet térítése


A cég budapesti székhellyel rendelkezik, és a budapesti munkavállaló BKK bérlet helyett Pest vármegyei bérletet vásárol. Kérdés, hogy elszámolható-e adómentesen a vármegyebérlet a BKK bérlet helyett, illetve Budapest közigazgatási határán kívülről munkába járáshoz igénybe vett vármegyebérlet elszámolható-e számla nélkül adómentesen?

Releváns jogszabályok:

1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról

39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet a munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről

Minden olyan bérlet/jegy 100 százalékban téríthető adómentesen, amely alkalmas és szükséges a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet szerinti munkába járásra.

Ez azt jelenti, hogy a Pest vármegyei bérlet térítése csak akkor számolható el adómentesen,

– ha munkába járás Pest megyéből Budapest közigazgatási határán kívülről történik;

– ha a munkába járás ugyan Budapest közigazgatási határán belül történik, de a munkavállaló a közigazgatási határon belül a munkavégzés helyét – annak földrajzi elhelyezkedése miatt – olyan helyi közösségi közlekedési eszközzel tudja elérni, amelynek közlekedési útvonalát kifejezetten a település (Budapest) külterületén lévő munkáltató elérhetőségének biztosítása miatt létesítették [39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet ab) pont].

Továbbá a NAV által kiadott tájékoztató szerint

– amennyiben a munkavállaló egy vármegyén belül használja a helyközi járatokat, a vármegyebérlet akkor is téríthető, ha egyébként a vármegyebérletnél olcsóbb jeggyel is eljuthatna a munkahelyére; ugyanakkor, ha a munkavállaló a vármegyén belüli ingázáshoz országbérletet használ, akkor az országbérlet csak a vármegyebérlet áráig téríthető adómentesen;

– ha a munkavállaló munkába járása legalább két vármegyét érint, az országbérlet teljes ára adómentesen téríthető akkor is, ha az magasabb, mint az adott útvonalra egyébként váltható jegy.

A kérdés és a válasz az Adó Jogtáron elérhető Személyi jövedelemadó példatárban jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

NGM: nem a szegénység, hanem az óvatosság miatt fogyaszt keveset a lakosság

Az elmúlt napokban látott napvilágot az Eurostat friss adatközlése, miszerint a magyar háztartások fogyasztása az uniós átlag 70 százalékát éri el. Az adatot többen helytelenül értelmezve, a közvéleményt tudatosan félrevezetve úgy állították be, hogy Magyarország az unió legszegényebb országa, ami teljességgel nonszensz és szándékos hazugság – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2024. június 20.

Mi történhet még idén a forinttal és a magyar kamattal?

A napokban látott forintgyengülés ellenére az euró jegyzése a 385 és 400 forint közötti sávban maradhat az idén. Legalábbis erre számít Németh Dávid, a K&H vezető elemzője alapesetben, azaz akkor, ha nem történik jelentős változás az év hátralévő hónapjaiban a világ- és a magyar gazdaságban. A szakember beszélt a magyar inflációról, a várható kamatpályáról és a szükséges kiigazításról, valamint az uniós kilátásokról is.