Változás az áfabevallásban február 20-án
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
2021. január 1-től az áfabevallás részeként kezelendő belföldi összesítő jelentésekben (M-lap) jelentős változás történt. A módosítás minden adóalanyt érint, aki belföldi partnereitől olyan végszámlát kap, amelynek volt korábban előlegszámlája és jelentési kötelezettség alá esik.
Az újdonsághoz nem kapcsolódik jogszabályváltozás, így erről eddig kevés szó esett, „csupán” az adóhivatal kér a korábbiaknál több adatot az adózóktól. Amennyiben egy adóalany – termékbeszerzés vagy szolgáltatás igénybevétele kapcsán – korábban előleget fizetett, a belföldi összesítő jelentésben a kibocsátott számláról és a fizetett előleg figyelembevételével adódó különbözetről adatot kell szolgáltatnia.
„Ez a változás a cégek könyvelési gyakorlatára is hatással lehet, hiszen az áfabevallás elkészítéséhez ezeket az információkat is ki kell nyerni a cég számviteli rendszeréből.”
Mit jelent ez az M-lapot érintő változás a gyakorlatban?
A leggyakrabban feltett kérdés egy már bevett adatszolgáltatást érintő változás kapcsán, hogy milyen megoldási lehetőségeket tudnak a gazdálkodók, adózók végiggondolni. Az M-lap adatszolgáltatás esetében ezek az opciók körvonalazódnak:
1. Manuális M-lap kitöltés
Az új elvárásoknak való megfelelés jelentős kihívást jelenthet amennyiben manuálisan kívánjuk az adatokat feltüntetni. Minden olyan belföldi számláról manuálisan adatot kell szolgáltatni az M-lapon, amelyhez kapcsolódóan adólevonási jogot érvényesít az adózó.
2. Automatizált M-lap kitöltési megoldás saját rendszerben
Az adminisztrációs teher növekedés elkerülése érdekében automatizált megoldási lehetőségek segíthetik az adóalanyokat a változás megvalósításában.
Szerencsések azok, akik olyan ERP rendszert használnak, melyben az M lapok automatikusan generálódnak, számukra a végszámla, előlegszámla adatok betáplálása az egyetlen kihívás. Érdemes azonban ezeket az adatokat automatikusan a NAV online számla rendszerrel összevetni, hogy a NAV-nál is azok az adatok érhetőek-e el mint az ERP-ben.
3. Automatizált M-lap kitöltési megoldás a NAV online számlából
Mit tehetnek azok a cégek, amelyeknél az M-lap összeállítása nem történik meg automatikusan a saját ERP rendszerben? Esetükben a manuális megoldáson túl az automatizált online számla lekérés működhet. Mivel a végszámla és előlegszámla adatokat a NAV online számla rendszerben a beszállítók beküldték, így onnan ezek lekérése nem jelenthet problémát.
A végszámla-jelentések többletadminisztrációjának csökkentésére már elérhető egy teljesen automatizált megoldás is a Connectax VAT MSheets rendszerben, melynek segítségével az M-lapok teljes köre néhány ellenőrzés automatikus lefuttatását követően előállítható.
Az M-lap változás lényege
A végszámláról történő adatszolgáltatás esetén a teljesített ügylet teljes adóalap és adóösszegét fel kell tüntetni, és a nyomtatvány egy új oszlopában „V”-végszámla” jelöléssel el kell látni.
Új sorban az előjellel csökkentett részt is szerepeltetni kell és „KÜL”-végszámla előjelleggel csökkentett értéke” jelöléssel ellátni.
Figyelem! A fenti jelölések csak abban az esetben használandók, amennyiben a cég a végszámláról szolgáltat adatot. Tehát ha nem végszámláról – így pl. előlegszámláról – történik az adatszolgáltatás, az “előlegből adódó különbözet” nevű oszlopot nem kell kitölteni. Nullás végszámla nem jelentendő M-lapon, hiszen ott nem is érvényesíthet az adózó adólevonási jogot.
Mi az M-lap célja?
A belföldi összesítő jelentés, azaz az M-lap a NAV számára ellenőrzési lehetőséget teremt. Az adóhatóság az M-lap segítségével össze tudja hasonlítani az áfát levonásba helyező adózónál lévő számlaadatot a számlakiállító által a NAV online számla rendszerbe beküldött adattal.
Amennyiben az M-lap készítéséhez egy cég automatikus megoldást használ, elkerülhető, hogy az adóhivatal ebben az összehasonlításban eltérést találjon, mely jogalapot teremthet számára a jogkövetési vizsgálatra és egy esetleges adóellenőrzésre.
A bejegyzés szerzője Németh Lilla, az RSM Hungary adóüzletágának igazgatója. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.