Változik a fejlesztési adókedvezmény rendszere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2014 és 2020 közötti uniós költségvetési ciklusban a jelenleg elérhető rendelettervezetek és a szabályozás iránya alapján az állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések a nagyvállalatok számára több szempontból is jelentősen szigorodnak. Az új szabályozási környezet egyes támogatási programok átalakulását, illetve akár megszűnését is eredményezheti – olvasható a Deloizze Zrt. közleményében.


Márkus Csaba, a Deloitte Zrt. Kutatás-fejlesztési és Állami támogatások üzletágának igazgatója elmondta: 2013. december 31-én lejár például az Európai Bizottság jóváhagyása többek között az egyedi kormánydöntéssel odaítélhető támogatások rendszerére vagy a fejlesztési adókedvezményre vonatkozóan.

Egyelőre nem végleges, hogy ezen támogatási rendszereket mikor hosszabbítják meg a körvonalazódó új állami támogatási szabályok alapján, a meghosszabbítás maga pedig legkésőbb jövő év közepéig lehet érvényben.

Ezért a cégeknek fontos felkészülniük arra, hogy amennyiben az elkövetkező években olyan projekt megvalósítását tervezik, amelyhez egyedi Kormánydöntésen alapuló támogatást (EKD) és/vagy fejlesztési adókedvezményt vennének igénybe, akkor:

  • EKD esetében a következő 1-2 hónapban javasolt az ún. request list benyújtása.  Ez arra nyújt lehetőséget, hogy a támogatási szerződés megkötésére és a támogatási döntésre, ezáltal a hatályos szabályok alapján történő jogszerzésre még 2013 vége előtt sor kerüljön.
  • Fejlesztési adókedvezmény esetében a bejelentés legkésőbb 2013 decemberéig megtörténjen, kérelem esetében pedig olyan időben, hogy a minisztériumi döntés még 2013 vége előtt megszülethessen.

Fontos, hogy külön mérlegelés szükséges az olyan beruházási vagy kutatás-fejlesztési projektek ütemezésénél, amelyek méretüknél fogva az Európai Bizottság előzetes jóváhagyását igénylik.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

Az új programozási időszakban megjelenő, többek között kutatást, technológiai fejlesztést, innováció megerősítését célzó, környezetvédelem és energiahatékonyság növelését ösztönző, valamint a foglalkoztatottsági szintet növelő projektek támogatására kiírt pályázatok legkorábban várhatóan a következő év második-harmadik negyedévétől érhetők majd el.

A 2014-2020-as uniós programozási időszakra tervezett projekteket, beruházásokat ezért szintén érdemes átgondolni és az azokra történő szakmai felkészülést már az elkövetkező hónapokban megkezdeni a körvonalazódó EU háttérszabályok véglegesedése tükrében, amelyek meghatározzák a hazai pályázati-támogatási rendszer jövőbeni kereteit és mozgásterét.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 31.

Adók valorizációja: tiltakozik a Magyar Könyvelők Országos Egyesülete

A mindenszentek alkalmából bejelentett adóemelések mértékének megállapítása nem függhet a Központi Statisztikai Hivataltól – olvasható a közleményben. Korai még lustaságból automatizmusokat alkalmazni, mert az adóemelés az adóemelés, ahol hatástanulmánynak és társadalmi egyeztetésnek lenne helye. Az adóemelést nem generálhatja a KSH! Ezért az MKOE tiltakozik a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján megállapított adómértékek ellen! Mindeközben hiányzik […]

2024. október 31.

Adócsomag 2025: néhány újabb meglepetés

Az EY szakértői összeállították a legfontosabb újításokat az adócsomagból, olyan várható változásokat szemezgettünk belőle, amelyek eddig nem kaptak figyelmet.

2024. október 31.

Adómentesen nyújtható juttatás lesz az állatkerti belépőjegy

Az állatkertek látogatószámának növelése és a potenciális látogatók ösztönzése érdekében indokolt az állatkerti belépőjegy beemelése az adómentesen nyújtható juttatások körébe – olvasható a kormány által benyújtott adócsomag-javaslatban.