16,2 százalékkal esett vissza az építőipar


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Októberben a nyers adatok szerint 16,2 százalékkal maradt el az építőipar termelése az egy évvel korábbitól. Az épületek építése 5,3, az egyéb építményeké 26,5 százalékkal csökkent.

Az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése a szeptemberihez mérten 1,3 százalékkal nőtt, éppen annyival, mint az előző hónapban. A magasépítési munkák volumene 3,7 százalékkal haladta meg a szeptemberit, a mélyépítés 1,6 százalékkal elmaradt attól – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az épületeken végzett munkák bővülésének köszönhetően a termelés június óta minden hónapban magasabb volt az előző havinál, októberben 11,8 százalékkal meghaladta a májusi mélypontot.

Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 11,0, az egyéb építmények építésében 36,4, a speciális szaképítésben 3,2 százalékkal esett vissza a termelés tavaly októberhez viszonyítva.

Az októberben megkötött új szerződések volumene 17,3 százalékkal nőtt, ezen belül a magasépítésre kötött szerződéseké 16,1, a mélyépítésre építésére vonatkozóké 18,5 százalékkal emelkedett.

Az építőipari vállalkozások október végi szerződésállománya 1945,9 milliárd forintot tett ki, 10,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 25,0 százalékkal nőtt és az összes rendelésállomány 37,6 százalékát tette ki, a 62,4 százalékos súlyú egyéb építmények rendelésállománya 23,0 százalékkal kisebb lett.

Az év első tíz hónapjában az építőipari termelés 11,7 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest. A magasépítés 9,5 százalékkal, a mélyépítés 14,2 százalékkal maradt el a múlt év azonos időszakától.

Az építőipar termelési értéke 3327,6 milliárd forintot tett ki az év első tíz hónapjában, 56,5 százaléka épületekben, 43,5 százaléka egyéb építményekben öltött testet.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 4.

Áprilisi növekedés az építőiparban: Mit jelent a csökkenő cégszám

Az építőipar stabilizációja irányába mutat az idei év első négy hónapjának gazdasági teljesítménye. Kísért a múlt, további cégszámcsökkenés májusban, közel ezerrel kevesebb vállalkozás az idei évben. A cégalapítási kedv mélyponton, az elmúlt hat év legalacsonyabb aktivitása az első 5 hónapban.

2024. július 4.

Versenyfelügyeleti eljárás: Gazdasági Versenyhivatal kontra Lidl

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás alá vonta a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt-t, mert a vállalkozás vélhetően megalapozatlan piacelsőségi állítással téveszthette meg a fogyasztókat – közölte a hatóság csütörtökön.

2024. július 4.

160 milliárd forintos pályázati felhívás várható – érdemes felkészülni!

A Niveus Consulting Group szerint a K+F pályázatokra rendelkezésre álló források akár már 2025-ben elfogyhatnak, ezért a cégeknek érdemes minél előbb pályázniuk az innovációs projektekre. A pályázatok iránti érdeklődés rendkívüli, ezt jelzi, hogy a „2024-1.1.1-KKV-FÓKUSZ” pályázatot hat nap alatt le kellett zárni, mert a támogatási igények kétszeresen meghaladták az 50 milliárd forintos keretösszeget.