25 millió felett: mikor bukjuk el az evát?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adóalap és a bevétel nem feltétlenül egyezik meg egymással, adót előbbi után kell fizetni, de az igénybevételi határt utóbbihoz kell viszonyítani.

Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény alapján – többek közt – akkor lehet egy vállalkozás evaalany, ha az adóévre ésszerűen várható, a jogszabály előírásainak megfelelően meghatározott bevétele a 25 (2009-ben 26) millió forintot nem haladja meg. A bevételtől ugyanakkor meg kell különböztetni az adóalapot, melyet az összes bevételt a törvényben meghatározott szempontok szerint korigálva kapunk meg – olvasható az APEH e tárgyban közzétett tájékoztatójában. A növelő tételek alkalmazása következtében az adóalap meghaladhatja a bevételi határ előbb említett mértékét, ez azonban önmagában ugyanakkor nem jelenti azt, hogy az adózó jogosulatlanul választotta volna az eva-törvény szerinti adóalanyiságot – hívják fel rá a figyelmet.

Tekintve, hogy csak az idei évre – 2009. július 1-jei hatállyal – biztosítottak 26 millió forint éves bevételi értékhatárt, ezért az adóhatóság tájékoztatása szerint ha az adózó a 2009. év második félévében elért bevételével haladja meg a 25, de nem lépi túl a 26 millió forintot, eva alanyiságát – az egyéb feltételek megléte esetén – nem veszíti el.

Forrás: Privátbankár


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.