25,5 milliós bírságot kapott a Concorde Értékpapír Zrt.


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 25,5 millió forintra bírságolta a Concorde Értékpapír Zrt.-t a működését érintő prudenciális és pénzmosás-megelőzési jogsértések miatt, és kötelezte a jogszabályoknak való megfelelésre.

A jegybank hétfői tájékoztatása szerint a feltárt szabályszegések az ügyfeleknek nem okoztak kárt, és nem befolyásolták a hazai tőkepiac biztonságos működését. Az eljárás a 2016. januártól kezdődő időszakra vonatkozott.

Az MNB értékelése szerint a Concorde Zrt. nem biztosította az ügyfelek pénzeszközeinek valós idejű nyilvántartását, és több tranzakció esetében nem lehetett megbizonyosodni arról, hogy azoknál volt-e mögöttes ügyfélmegbízás. A vizsgálat ugyanakkor közvetlen ügyfél érdeksérelmet okozó jogsértést nem azonosított. Az MNB több hiányosságot tárt fel a Concorde Zrt. pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás megelőzési tevékenysége kapcsán is.

Az eljárás a Concorde Zrt. sztornózási és fedezetértékelési gyakorlatára, a jegybanki adatszolgáltatásra, a nyilvántartások vezetésére, a javadalmazási politikára és a folyamatba épített ellenőrzésre vonatkozóan is több hiányosságot tárt fel. A zrt. a vizsgált időszakban nem rendelkezett megfelelő eljárással a piaci visszaélések gyanúját felvető ügyletek kiszűrésére, és a bizalmas információkhoz hozzáférő személyek egyes tevékenységének megakadályozására sem. Helytelen gyakorlatot követett emellett a kiemelt közszereplőkkel történő üzleti kapcsolat létesítése, a gyanús ügyletek kiszűrése, a tényleges tulajdonosi nyilatkozatok bekérése és a kötelező jegybanki adatszolgáltatás terén is – írták.

A bírságösszeg meghatározásakor az MNB súlyosító körülményként vette figyelembe a szabályszegések egy részének rendszerszintű, tartós jellegét, és a Concorde Zrt. jelentős piaci részesedését. Enyhítő körülmény volt a befektetési szolgáltató együttműködő magatartása az eljárás során, és a hiányosságok orvoslására hozott számos azonnali intézkedése.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 19.

Tudjuk, hogy kritikus a jelszavak cseréje, de mégsem tesszük meg

Egy friss felmérés szerint bár a lakosság háromnegyede gondolja úgy, hogy meg kell változtatni bizonyos időközönként az online felületeken használt jelszavakat, egyharmaduk nem teszi ezt meg. Sőt, az internetes vásárlók ötöde minden felületen ugyanazt a belépési azonosítót használja. A biztonságos internethasználathoz azonban elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk az ilyen alapvető adatvédelmi beállításokkal. Éppen ezért az OTP Mobil egy edukatív, online információs kampányt indított, melyben gyakorlati, egyszerűen alkalmazható tanácsokkal, tippekkel látja el az internetezőket.

2024. április 19.

Due diligence az ESG támogatására

A vállalati fenntarthatóságról szóló irányelv tervezete várhatóan még áprilisban az Európai Parlament elé kerülhet. Az úgynevezett due diligence-folyamat elsőként csak az 1000 főt meghaladó alkalmazottal és 450 millió euró feletti árbevétellel rendelkező cégekre fog vonatkozni.