4 százalékkal drágult a foglalkoztatás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tavaly havonta, átlagosan egy dolgozó foglalkoztatása 310 ezer forintba került, ami kicsivel több mint 4 százalékos éves növekedést jelent – közölte a KSH.


2011-ben a havi átlagos munkaerőköltség az ötvennél több főt foglalkoztató vállalkozásoknál, a költségvetési intézményeknél és a kijelölt nonprofit szervezeteknél 326 ezer forint volt. Ezen belül a közszférára jellemző költségszint 289 ezer forintot, a vállalkozói köré 356 ezer forintot tett ki – közölte honlapján a KSH. A munkaerőköltségből a munkajövedelmek részaránya 74, a szociális költségeké 23, a képzés és más költségelemek részaránya pedig alig 3 százalékos volt. 

A munkajövedelemből a béren kívüli juttatások részaránya átlagosan 7,8 százalékot tett ki; ezen belül a vállalkozások és a költségvetési intézmények között mindössze 0,9 százalékpont eltérés volt, az előbbiek előnyére – olvasható a jelentésben.

A munkaerőköltség átlagosan, egy év alatt – 2010-hez képest – 4,8 százalékkal nőtt. A verseny- és a közszférában a foglalkoztatás reálköltsége – 3,9 százalékos infláció mellett  – lényegében nem változott; előbbiben 0,5 százalékkal nőtt, utóbbiban 0,1 százalékkal csökkent.

A statisztikusok a 2012-es havi átlagos munkaerőköltséget csak megbecsülték: ezek szerint egy dolgozó munkája havi átlagban 310 ezer forintba került, ami kicsivel több mint 4 százalékos éves növekedést jelent.

A munkaerőköltség a dolgozó keresetét, a nyugdíj- és egészségbiztosítás munkáltató által átvállalt terheit, a munkaerő-piaci alapba befizetett összeget, a csökkent munkaképességűek foglalkoztatását szolgáló alapokhoz való hozzájárulást, a különféle természetbeni és szociális juttatásokat, valamint a költségtérítéseket és a továbbképzéssel kapcsolatos költségeket tartalmazza.

A KSH ilyen irányú adatgyűjtése éves gyakoriságú, a legalább 50 főt foglalkoztató cégekre, a költségvetési- és a kijelölt nonprofit szervezetekre terjed ki.

További részletes adatokat itt talál.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.