4 százalékos recessziót vár a Standard & Poor’s Koronavírus
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A hitelminősítő a korábbi 3,5 százalékos gazdasági növekedés helyett 4 százalékos idei GDP-csökkenésre számít, ezért a magyar adósságbesorolás kilátását.
A korábbi stabilra módosította vissza a több mint két hónapja megadott, felminősítés lehetőségére utaló pozitívról a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek osztályzati kilátását a Standard & Poor’s, mindenekelőtt az új koronavírus okozta járvány várható gazdasági hatásaival indokolva a lépést.
A nemzetközi hitelminősítő egyben bejelentette, hogy megerősíti a befektetési ajánlású, „BBB/A-2” szintű magyar szuverén besorolást.
Az S&P február 14-én javította pozitívra a magyar államadós-osztályzat kilátását, és akkor még azt jósolta, hogy ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet. A kilátás stabilra módosításának indoklásában ugyanakkor a cég közölte, hogy a Covid-19-járvány kedvezőtlen hatásai miatt az idén 4 százalékos GDP-csökkenést vár a magyar gazdaságban.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy várakozása szerint az erőteljes magyar makrogazdasági alapmutatók és az ösztönző lépések miatt a magyar gazdaság elviseli a sokkot és jövőre ismét élénk növekedésnek indul, sőt kedvező forgatókönyvek esetén a kilábalás már az idei év második felében elkezdődhet.
A Standard & Poor’s közölte: alapeseti előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2021-ben elérheti a 4,8 százalékot, bár a későbbi években valószínűleg 2-2,5 százalék körüli ütemeken stabilizálódik.
(MTI)