750 milliárdot osztanak gazdaságfejlesztésre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Összesen 750 milliárdot költ gazdaságfejlesztésre a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program a kormány minapi döntése nyomán; az összegből 530 milliárdra pályázhat a versenyszféra. A feldolgozóiparnak több, a kis cégeknek kevesebb jut a korábbinál. A pályázóknak érdemes bejelentkezniük a köztartozásmentes adózók adatbázisába. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának írása.


Döntött a Kormány a vállalkozásokat leginkább érintő Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) 2015. évre szóló éves fejlesztési keretéről március 24-én. A közel hetven pályázati kiírás azonosító száma, keretösszege, eljárásrendje és megjelenésének ideje a vonatkozó 1173/2015 Kormányhatározat alapján a Magyar Közlöny 2015. évi 38. számában olvasható.

A jogszabály szerint idén hozzávetőlegesen 750 milliárd forintnyi támogatási felhívás jelenik meg, melyből mintegy 530 milliárdra tud pályázni a versenyszféra. Az Operatív Programon belüli egyes prioritási tengelyekre jutó forrástervezet az alábbiak szerint alakul:

  • 1. prioritási tengely: Kis- és középvállalkozások versenyképességének javítása, keretösszeg: 140 Mrd Ft.

  • 2. prioritási tengely: Kutatás, technológiai fejlesztés és innováció, keretösszeg: 207 Mrd Ft.

  • 3. prioritási tengely: Infokommunikációs fejlesztések, keretösszeg: 95 Mrd Ft.

  • 4. prioritási tengely: Energia, keretösszeg: 18 Mrd Ft.

  • 5. prioritási tengely: Foglalkoztatás, keretösszeg: 131 Mrd Ft.

  • 6. prioritási tengely: Versenyképes munkaerő, keretösszeg: 44 Mrd Ft.

  • 7. prioritási tengely: Turizmus, keretösszeg: 22 Mrd Ft.

  • 8. prioritási tengely: Pénzügyi eszközök, keretösszeg: 90 Mrd Ft.

A meghirdetett ütemterv alapján az első támogatási felhívások megjelenésére áprilistól számíthatunk, ezek közül kettő az előző tervezési időszak sikeres konstrukcióira épül:

  • Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásának bővítése. A felhívás keretösszege 80 Mrd Ft lesz.

  • Mikro-, kis- és középvállalkozások munkahelyteremtő beruházásainak támogatása a szabad vállalkozási zónákban 5 Mrd Ft keretösszeggel.

Fontos megjegyezni, hogy mivel az Operatív Program nevesített kiemelt célcsoportja a termelő szektor vagy más néven feldolgozó ipar, ezért a kereskedelmi és szolgáltató szektorba tartozó kkv-k számára jóval kevesebb lehetőség adódik az új uniós fejlesztési ciklusban a kapacitásbővítő pályázati kiírásokban.

A pályázást mérlegelő vállalkozások számára ajánlatos bejelentkezni a köztartozás mentes adózók adatbázisába, mivel ebben az esetben akár biztosítéknyújtási kötelezettség alól is mentesülhet a támogatást igénylő, továbbá ekkor felgyorsulhat az előleglehívás és biztonságosabb és olcsóbbá válik a projekt finanszírozása is.

A kiírásra kerülő felhívások jelentős részének értékelése ún. egyszerűsített eljárásrend keretében zajlik majd le, ami megkönnyíti mind a támogatást igénylők adminisztrációs terheit, mind a pályázatok benyújtásának folyamatát, továbbá jól tervezhetővé teszi a projektek lebonyolításának időszükségletét.

Mivel a támogatási felhívások megjelenését követő egy hónapon belül az új pályázati rendszer keretében már be lehet nyújtani a támogatási igényléseket, ezért a megjelenést követően már a részletes információk birtokában bővebb tájékoztatást nyújtunk.

A cikk szerzője Sánta Sebő szociológus, közgazdász, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ oktatója. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ az Adó Online szakmai partnere. 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. július 1.

Pénzt és energiát takarítunk meg a korszerűsítéssel – indul az Otthonfelújítási program

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány nagyjából 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.