750 milliárdot osztanak gazdaságfejlesztésre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Összesen 750 milliárdot költ gazdaságfejlesztésre a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program a kormány minapi döntése nyomán; az összegből 530 milliárdra pályázhat a versenyszféra. A feldolgozóiparnak több, a kis cégeknek kevesebb jut a korábbinál. A pályázóknak érdemes bejelentkezniük a köztartozásmentes adózók adatbázisába. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának írása.


Döntött a Kormány a vállalkozásokat leginkább érintő Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) 2015. évre szóló éves fejlesztési keretéről március 24-én. A közel hetven pályázati kiírás azonosító száma, keretösszege, eljárásrendje és megjelenésének ideje a vonatkozó 1173/2015 Kormányhatározat alapján a Magyar Közlöny 2015. évi 38. számában olvasható.

A jogszabály szerint idén hozzávetőlegesen 750 milliárd forintnyi támogatási felhívás jelenik meg, melyből mintegy 530 milliárdra tud pályázni a versenyszféra. Az Operatív Programon belüli egyes prioritási tengelyekre jutó forrástervezet az alábbiak szerint alakul:

  • 1. prioritási tengely: Kis- és középvállalkozások versenyképességének javítása, keretösszeg: 140 Mrd Ft.

  • 2. prioritási tengely: Kutatás, technológiai fejlesztés és innováció, keretösszeg: 207 Mrd Ft.

  • 3. prioritási tengely: Infokommunikációs fejlesztések, keretösszeg: 95 Mrd Ft.

  • 4. prioritási tengely: Energia, keretösszeg: 18 Mrd Ft.

  • 5. prioritási tengely: Foglalkoztatás, keretösszeg: 131 Mrd Ft.

  • 6. prioritási tengely: Versenyképes munkaerő, keretösszeg: 44 Mrd Ft.

  • 7. prioritási tengely: Turizmus, keretösszeg: 22 Mrd Ft.

  • 8. prioritási tengely: Pénzügyi eszközök, keretösszeg: 90 Mrd Ft.

A meghirdetett ütemterv alapján az első támogatási felhívások megjelenésére áprilistól számíthatunk, ezek közül kettő az előző tervezési időszak sikeres konstrukcióira épül:

  • Mikro-, kis- és középvállalkozások termelési kapacitásának bővítése. A felhívás keretösszege 80 Mrd Ft lesz.

  • Mikro-, kis- és középvállalkozások munkahelyteremtő beruházásainak támogatása a szabad vállalkozási zónákban 5 Mrd Ft keretösszeggel.

Fontos megjegyezni, hogy mivel az Operatív Program nevesített kiemelt célcsoportja a termelő szektor vagy más néven feldolgozó ipar, ezért a kereskedelmi és szolgáltató szektorba tartozó kkv-k számára jóval kevesebb lehetőség adódik az új uniós fejlesztési ciklusban a kapacitásbővítő pályázati kiírásokban.

A pályázást mérlegelő vállalkozások számára ajánlatos bejelentkezni a köztartozás mentes adózók adatbázisába, mivel ebben az esetben akár biztosítéknyújtási kötelezettség alól is mentesülhet a támogatást igénylő, továbbá ekkor felgyorsulhat az előleglehívás és biztonságosabb és olcsóbbá válik a projekt finanszírozása is.

A kiírásra kerülő felhívások jelentős részének értékelése ún. egyszerűsített eljárásrend keretében zajlik majd le, ami megkönnyíti mind a támogatást igénylők adminisztrációs terheit, mind a pályázatok benyújtásának folyamatát, továbbá jól tervezhetővé teszi a projektek lebonyolításának időszükségletét.

Mivel a támogatási felhívások megjelenését követő egy hónapon belül az új pályázati rendszer keretében már be lehet nyújtani a támogatási igényléseket, ezért a megjelenést követően már a részletes információk birtokában bővebb tájékoztatást nyújtunk.

A cikk szerzője Sánta Sebő szociológus, közgazdász, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ oktatója. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ az Adó Online szakmai partnere. 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.