7,7 százalékon állt az államháztartás éves hiánya szeptember végén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az államháztartás nettó finanszírozási igénye a harmadik negyedévben 572 milliárd forintot, a negyedéves GDP 4,2 százalékát tette ki, a szeptember végén zárult egy évben az államháztartás hiteligénye 4013 milliárd forint, a GDP 7,7 százaléka volt – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A harmadik negyedévben a központi kormányzat nettó finanszírozási igénye 548 milliárd forint, a társadalombiztosítási alapoké 74 milliárd forint volt, míg a helyi önkormányzatok a jegybank előzetes adatai szerint 51 milliárd forintos többlettel zárták a július-szeptemberi három hónapot.

Az államháztartás névértéken számított konszolidált bruttó adóssága – az Eximbank adósságát is figyelembe véve – szeptember végén 42 106 milliárd forint, a GDP 80,5 százaléka volt, az Eximbank nélkül 40 922 milliárd forint, a GDP 78,3 százalékát érte el.

államháztartás

Az államháztartás pénzügyi eszközeinek nem konszolidált állománya a harmadik negyedév végén a GDP 42,9 százalékát, nem konszolidált kötelezettségei a GDP 98,7 százalékát tették ki, így a nettó adósság GDP 55,8 százalékát érte el.

Az államháztartás kötelezettségei közül a negyedév során kiugró mértékben nőtt az államkötvény-állomány, a fő partnerszektor pedig a külföld volt, míg a pénzügyi vállalatok és a háztartások nettó állampaír vásárlásai elmaradtak az előző negyedévektől – tette hozzá az MNB.

Az előzetes adatok szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége a szeptember végén zárult egy évben 2824 milliárd forint, a GDP 5,4 százaléka volt.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

OC: Emelkednek az árak a fővárosi ingatlanpiacon

Némi lassulás és kismértékű csökkenés után újfent emelkedő árspirál jellemezi a fővárosi ingatlanpiacot, a legmarkánsabban a családi házak négyzetméterára nőtt, ismertette az Otthon Centrum elemzési vezetője az első negyedéves adatokat.

2024. május 7.

GKID-Mastercard: elfogyni látszik a belföldi e-kereskedelem lendülete

Továbbra sem látszik a fellendülés a belföldi e-kereskedelmi piacon. Ráadásul a jelenség nem magyar sajátosság, szinte minden régiós és EU-s piacot érint. Az okok között pedig elsősorban az elmúlt két év folyamatos vásárlóerő-csökkenése,  valamint a látványosan megerősödő kínai e-kereskedők térhódítása áll. Ebben a piaci környezetben az online vásárlókért folyó versenyben egyre nehezebb dolga van a hazai vállalkozásoknak – derül ki a GKID és a Mastercard közös, Digitális Kereskedelmi Körkép néven publikálásra kerülő riportjának legújabb, 2024-es kiadásából.

2024. május 7.

OTP Mobil: Még mindig óvatlan az online vásárló magyarok ötöde

A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.A magyar lakosság majdnem háromnegyede rendszeresen vásárol és fizet interneten keresztül (69 százalék), és szinte mindenki (97 százalék) tudatában van az ezzel járó kockázatoknak. A megkérdezettek négyötöde legalább egy módszert alkalmaz is a biztonsága érdekében viszont ötből egy fő még mindig nem ellenőrzi a fizetési felületek hitelességét – derült ki az OTP Mobil friss felméréséből.