A cégek csaknem kétharmada foglalkoztat megváltozott munkaképességű munkavállalót


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások 62 százaléka foglalkoztat megváltozott munkaképességű munkavállalót – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézete (GVI) szerdán. elsősorban a feldolgozóipari cégekre jellemző a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása.

A kamara kutatóintézete, a GVI 2268 hazai vállalkozást kérdezett meg a 2019 októberi féléves konjunktúrafelvétele során arról, hogy foglalkoztatnak-e megváltozott munkaképességű személyt.

A felmérés szerint a legnagyobb arányban, az 50-249 fős, a több mint 250 főt foglalkoztató nagyvállalatok alkalmaztak megváltozott munkaképességő dolgozót.

A gazdasági ágazatokat tekintve pedig elsősorban a feldolgozóipari cégekre jellemző a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatása is.

A megváltozott munkaképességű munkavállalókat foglalkoztató cégek leginkább a rehabilitációs hozzájárulás elkerülését, a társadalmi felelősségvállalást nevezték meg fontos motivációs tényezőnek.

A megváltozott munkaképességű munkavállalót nem foglalkoztató vállalatok legnagyobb arányban a szakmai segítségre és a megfelelő munkakörülmények kialakítására adott állami támogatást jelölték meg hatékony ösztönzőnek a rehabilitációs foglalkoztatás érdekében – tájékoztatott az MKIK GVI.

A szociális hozzájárulási adó (szocho) kedvezményt megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatása miatt érvényesítő cégek 21 százaléka 10-24 fős, 46 százaléka 25-49 fős, 67 százaléka 50-249 fős, 71 százaléka pedig 250 fő feletti vállalkozás.

A gazdasági ágazatokat tekintve ezen vállalkozások 63 százaléka a feldolgozóipar, 62 százaléka az egyéb szolgáltatások, 52 százaléka a kereskedelem, 43 százaléka pedig az építőipar területén működik.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Július elsejéig lehet jelentkezni a Családbarát Munkahely pályázatra

Az idei évtől kis-, közép- és nagyvállalatok, költségvetési, civil és egyházi szervezetek is jelentkezhetnek a Családbarát Munkahely pályázata, amivel szinte a munkáltatók teljes spektrumát sikerült lefedni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára, Beneda Attila az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

2024. június 24.

Konszolidáció és az Excel: Mikor éri meg szintet lépni?

Az utóbbi években kétségkívül soha nem látott módon felértékelődött a vállalatok alkalmazkodóképessége az új, illetve változó körülményekhez. Ráadásul ennek az alkalmazkodásnak a kulcsa sokszor a gyorsaság és a rugalmasság. A vállalatoknak emiatt folyamatosan értékelniük kell meglévő rendszereiket, folyamataikat, és ez alól nem jelentenek kivételt a konszolidációs, illetve csoportbeszámolási rendszerek sem. A PwC szakmai cikke:

2024. június 21.

A kisgyermekes szülők érdekében indított versenyfelügyeleti eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.