A GDP-arányos hiány 9,8 százalékos volt az első negyedévben


Az előzetes adatok szerint 1728 milliárd forint, a GDP 9,8 százaléka volt a kormányzati szektor első negyedévi hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 1265 milliárd forinttal, GDP-arányosan 6,8 százalékponttal romlott – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

A kormányzati szektor bevétele 7210 milliárd, kiadása 8938 milliárd forint volt. A múlt év azonos időszakához képest a bevételek 607 milliárd forinttal, 9,2 százalékkal növekedtek. A kiadások 1872 milliárd forinttal, 26,5 százalékkal nőttek.

A bevételek között a termelési adók 415 milliárd forinttal, 15,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, elsősorban a 2022 folyamán, év közben bevezetett különadóknak köszönhetően. Az áfabevétel emelkedése 129 milliárd forint, 8,8 százalék volt. A jövedelemadó-bevételek 169 milliárd forinttal, 16,4 százalékkal bővültek. A társadalombiztosítási hozzájárulások 186 milliárd forinttal, 11,9 százalékkal nőttek. Az egyéb bevételek 164 milliárd forinttal, 12,2 százalékkal csökkentek.

A kiadások között a kifizetett munkavállalói jövedelem 151 milliárd forinttal, 8,2 százalékkal csökkent, amit a hathavi „fegyverpénz” bázisidőszakban megvalósult kifizetése is befolyásolt. A pénzbeni társadalmi juttatások 436 milliárd forinttal, 23,4 százalékkal lettek magasabbak, elsősorban a nyugellátásra kifizetett összegek növekedése miatt.

A folyó termelőfelhasználás 153 milliárd forinttal, 13,6 százalékkal, a kamatkiadások pedig 395 milliárd forinttal, 113 százalékkal nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 46 milliárd forinttal, 9,8 százalékkal esett vissza. A kormányzati szektor egyéb kiadásai 1085 milliárd forinttal, 77,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit, főként az energiaszolgáltató cégeknek nyújtott támogatások ugrásszerű növekedése következtében – közölte a KSH.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.