A kormány együttműködési megállapodást írtak alá a Yettel Magyarországgal és a Cetin Hungary Zrt.-vel


A kormány együttműködési megállapodást kötött a Yettel Magyarországgal és a Cetin Hungary Zrt.-vel a digitalizáció és a távközlés fejlesztése érdekében, ezzel a felek az egész ország érdekét szolgálják – hangsúlyozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a dokumentum aláírásakor kedden Budapesten.

Kiemelte: a telekommunikációs szektor fontos a kormány számára, a digitális technológiák alapjaiban változtatják meg az életet. A digitális gazdaság már a teljes GDP legalább 25 százalékát adja, a fejlett technológiák használata a gazdaságok legfontosabb kitörési pontjává vált.

A megállapodásban többek között a hálózatfejlesztésről, a kiberbiztonságról, a kkv-k támogatásáról, innovációról, valamint egyetemi együttműködésről állapodtak meg a felek – mondta Nagy Márton.

A tárcavezető hangsúlyozta: a kormány és a Yettel együttműködése új szintre lép, a cég megbízható partnere a kormánynak. A mostani megállapodás folytatása a mobilhálózat fejlesztéséről szóló korábbi, 2013-asnak.

A digitális gazdaság a kutatás-fejlesztési kiadások 7 százalékát adja, miközben a multiplikátor hatásokkal a foglalkoztatottak 17 százalékának nyújt munkalehetőséget. Mindezek figyelembevételével a kormány célja, hogy a digitalizáció fejlesztésével erősítse az ország versenyképességét – mondta.

A magyar állam vállalja, hogy csökkenti a távközlési szolgáltatók terheit, 2025-től kivezeti az ágazati pótadót, a különadót már idén januártól megszüntették. A kormány versenyképes adózási környezetet teremt a cégeknek, cserébe azt várja, hogy járuljanak hozzá Magyarország digitális fejlettségének előmozdításához – tette hozzá.

A megállapodás alapján a Yettel és a Cetin 2028-ig legalább 72 milliárd forint értékű mobilhálózat-fejlesztést valósít meg. Ennek keretében jelentősen, akár 99 százalékra növelik az országos 5G lakossági kültéri lefedettséget 2028 végére. Emellett együttműködek az állami tulajdonú hálózatok fejlesztésében is, ahogy 5G célú referenciaprojekteket bonyolítanak le, hogy ösztönözzék a magyar vállalkozások 5G használatát – sorolta. Magyarország érdeke, hogy a cégcsoport fejlesztéseket hajtson végre, a nyilatkozatnak megfelelőpen nyomon követik a vállalások betartását – fejtette ki Nagy Márton.

Kübler-Andrási Judit, a Cetin Hungary Zrt. vezérigazgatója közölte: a távközlési infrastruktúra üzemeltető-fejlesztő cég kiemelten kezeli a hálózatokat, üdvözölte a megállapodást, és annak várható pozitív hatását. Közlése szerint 2020 óta 80 milliárd forintot fordítottak a hálózatok fejlesztésére, ez is mutatja az elkötelezettségüket.

Igor Prerovsky, a Yettel Magyarország vezérigazgatója szerint a most aláírt dokumentum az ország digitális fejlődéséhez keretrendszert határoz meg, túlmutat a hálózatok fejlesztésén. Kiterjed a digitális oktatásra, egyetemi együttműködésekre, vagy a kkv-k fejlesztésére is – ismertette.

Nagy Márton a legfrissebb KSH-adatokra reagálva, újságírói kérdésre realistának nevezte az idei GDP növekedési várakozásokat, mert az eddigi adatok alapján bekövetkezett a gazdaság újraindulása, a második negyedévben magasabb növekedés várható. Megerősítette, hogy a kormány várakozása szerint idén a GDP 2,5 százalékkal, jövőre pedig 4,1 százalékkal nőhet.

„Úgy tűnik, hogy megértette mindenki, mit szeretne a kormány, és a kooperációt választották” – mondta a tárcavezető a Mol bejelentett üzemanyagár-csökkentési felvetésre reagálva. Jövő szerdán döntik el, hogy elkerülhető lesz-e a benzinár stop – mondta a miniszter.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.