A krízishelyzet sem akasztotta meg a cégfelvásárlásokat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A krízishelyzet sem akasztotta meg a cégfelvásárlásokat, a nemzetközi tranzakciós piacnak leginkább a magántőke-beruházások adnak lendületet – derül ki az EY vállalati összeolvadásokat és felvásárlásokat (M&A) értékelő tanulmányából.

A nemzetközi tanácsadó cég összefoglalója szerint idén az első hat hónapban 2274 ügyletet zártak le összesen 2200 milliárd dollár értékben a vállalati M&A-piacon. A tranzakciók száma 27 százalékkal, értéke 18 százalékkal csökkent 2021 azonos időszakához képest, de a koronavírus-járványt megelőző öt év, a 2015 és 2019 közötti hasonló időszakhoz viszonyítva számottevően, 35, illetve 13 százalékkal emelkedett az aktivitás.

A tranzakciós listát a hagyományosan aktív Amerikai Egyesült Államok vezeti 900 milliárd dolláros befektetésekkel, a második Kína 175 milliárd dollárral, majd India következik, a dél-ázsiai országban a tranzakciók együttes értéke 215 százalékos növekedéssel elérte a 128 milliárd dollárt.

Az EY elemzése rámutat, hogy a Kínából az Egyesült Államokba irányuló befektetések a 2016 első fél évében elért, csúcsnak számító 27 milliárd dollárról mára 1,9 milliárd dollárra zuhantak. Az Európába irányuló észak-amerikai beruházások ugyanebben az időszakban 60 milliárd dollárról a két és félszeresére, 149 milliárd dollárra emelkedtek.

A technológia szektorban 627 milliárd dollár értékben cseréltek gazdát a vállalatok, ami a globális M&A-tevékenység közel egyharmadát, 31 százalékát tette ki. Az élettudományi ágazat továbbra is alulteljesít, 111 milliárd dollár volt a tranzakciók értéke, és az általában népszerű piacnak számító fogyasztói szektorban is 27 százalékkal csökkent az aktivitás 2021 első félévéhez képest, 91 milliárd dollárra.

Bár a tőkepiaci feltételek 2022 első felében jelentősen szigorodtak, a magán-befektetési társaságok még mindig nagy mennyiségű készpénzzel rendelkeznek, amelyet az év második felében kellene felhasználniuk – jelezte a közleményben Paulovits Márton, az EY vállalati felvásárlásokkal és akvizíciókkal foglalkozó területének igazgatója.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Nagyon meglódultak a fővárosi albérletárak, lassít a vidék

Minél kisebb a bérlemény, annál nagyobb az áremelkedés mértéke – összegezte az Otthon Centrum vezérigazgatója a fővárosi albérletpiacon lejátszódott folyamatokat. Átlagosan tíz százalékkal haladja meg az idei árszint a tavalyit, de az egyszobás lakások esetében majdnem húsz százalékos emelkedésről számolt be Kosztolánczy György. Vidéken nem szaladtak el ennyire az árak – olvasható a cég Adó Online-nak elküldött közleményében.

2024. november 22.

Zuhantak a beruházások

A beruházások volumene 2024 harmadik negyedévében a nyers adatok szerint 15,4 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest – közölte pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.