A legtöbben az agglomerációban és a Balaton környékén vettek ingatlant


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A koronavírus-járvány alatt a legtöbben az agglomerációba és a Balaton környékére költöztek, amellyel párhuzamosan az árak is emlekedtek – olvasható az Otthon Centrum közleményében.

Pest megye 18 járásából 17-ben volt pozitív vándorlási mérleg, egyedül a nagykőrösi járásban volt elvándorlás, amely a megye legdélkeletibb része. Érdekes fejlemény, hogy tavaly az agglomerációban a vízparti járások voltak a legnépszerűbbek: legnagyobb vándorlási többletet a ráckevei, szobi és a szentendrei járások könyvelhették el: itt 1000 lakosra vetítve 16-21 fővel nőtt a népesség.

Ezzel párhuzamosan emelkedtek az árak is: a használt házak ára 10-30 százalékkal nőtt a térségben, és néhány százalékkal a lakások ára is emelkedett. A legnagyobb vándorlási többlet a Balatonnál és a Velencei-tónál jelentkezett: Balatonalmádi 45, Balatonfüred és Gárdony térségében 43 ezrelékes többlet mutatkozott, de ebben a mutatóban több tóparti járás is megelőzi Pest megye járásait.

A vízparti ingatlanoknál vagy azok közelében tavaly 5-25 százalékkal szintén magasabb négyzetméterár alakult ki a megnövekedett kereslet nyomán. A tranzakciószámok pedig mindössze 10 százalékkal csökkentek 2019-hez képest, miközben az országos átlag 20 százalékos mínuszt mutatott.

ingatlant

2020-ban a 24 300 tranzakció 2011 óta legalacsonyabb érték, ez pedig tükröződik a vándorlási adatokon is: a főváros minden kerülete deficittel zárt tavaly, a négyzetméterárak hosszú idő után nem nőttek, az adásvételek száma pedig 23 százalékkal csökkent.

A legnagyobb elvándorlás Budán, a XI. és XII. kerületben volt kimutatható (-14,8 ezrelék), a legjobban pedig a IX. kerület tartotta magát (-1,4 ezrelék). Az ország járásainak felében a vándorlási mérleg plusz-mínusz 5 ezrelék között maradt.

A legnagyobb veszteség az ország északkeleti járásaiban fordult elő: a gönci, a kisvárdai és a záhonyi járásokból vándoroltak el a legtöbben; kicsivel több mint 15 ezrelékkel csökkent a népesség ezekben a járásokban – olvasható az Otthon Centrum elemzésében.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Az ipari termelés és az építőipari termelés volumene is csökkent

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a nyers és munkanaphatástól megtisztított adat között az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.

2024. május 15.

A nyolcadik legnagyobb bankká nőtte ki magát a Gránit Bank

A Gránit Bank 19 milliárd forintos adózott eredménnyel, konszolidált szinten 21,6 milliárd forintos nyereséggel zárta a tavalyi évet, a mérlegfőösszeg alapján pedig mára Magyarország nyolcadik legnagyobb univerzális bankjává vált – tájékoztatott a pénzintézet

2024. május 15.

A Duna House közzétette az osztalék végleges mértékét

Duna House Holding Zrt. kedden közzétette a 2023. év után fizetett osztalék végleges mértékét, amely szerint egy darab „A” sorozatú törzsrészvényre 125,21 forint bruttó osztalékot fizet az osztalékra jogosult részvényeseknek.