A nagy cégek akvirálás helyett spórolnak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A legnagyobb nemzetközi vállalatok visszafizetik adósságaikat és tőkét halmoznak fel, így nő a felvásárlási kapacitás, ennek ellenére a felvásárlási aktivitás továbbra is alacsony – állapítja meg a KPMG a Global M&A Predictor című kiadványában. Régión éllovasa e tekintetben Lengyelország.


Miközben a profitvárakozások és a készpénzpozíciók jók, az ár/nyereség szorzók, amelyek a felvásárlási étvágyat mutatják estek az utóbbi időben – áll a kiadványban.

A félévente készülő kiadvány a világot szektoronként és régiónként is lefedi a világ 1000 legnagyobb vállalatának adatai és részvényeik összértéke alapján. A legutóbbi felmérés szerint a profitvárakozások 7 százalékkal nőttek 2012 januárja óta, a piackapitalizáció azonban csak 4 százalékkal emelkedett, ami a hosszú távú stabilitás hiányát jelzi.

A felvásárlási bizalom Japánban a alacsonyabb, itt 13 százalékkal csökkent az ár/nyereség szorzó. Az Egyesült Királyság az egyetlen a főbb piacok közül, ahol nőtt az ár/nyereség szorzó, igaz csupán 1 százalékkal.

Közép-Európában Lengyelország az egyetlen üde folt, ahol úgy-ahogy egészségesnek nevezhető az üzleti hangulat. Oroszországban egészen aktív a piac, szép számú ügylet üttetik nyélbe, de nehéz képet kapni a kondíciókról, mert az ügyletek nagyon nem transzparensek – idézi a közlemény Simonyi Tamást, a KPMG közép-kelet-európai régió pénzügyi tranzakciókért felelős igazgatóját. Magyarországon sokan rászánták magukat az eladásra, de vásárlóból kevés van – tette hozzá az igazgató.

Az egyes iparágakat tekintve az energiaszektorban volt a legnagyobb csökkenés, az ár/nyereség szorzó itt 10 százalékkal esett, ezt követi a fogyasztói piacok szektora 9 százalékos csökkenéssel. Legnagyobb a felvásárlási hajlandóság az egészségügyben, itt 4 százalékkal nőtt az ár/nyereség szorzó, és a növekedés leginkább az ázsiai-óceániai és az észak-amerikai régióban figyelhető meg.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)