A közüzemi ügyek kerültek legnagyobb arányban a Budapesti Békéltető Testület elé


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A postai- és a távközlési szolgáltatások, valamint a közüzemi ügyek kerültek a legnagyobb arányban a Budapesti Békéltető Testület (BBT) elé 2022. első felében – közölte az alternatív vitarendezési fórumot működtető Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK).

Ismertetik, hogy a BBT-hez január 1-jétől június 30-áig mintegy 2035 ügy érkezett, döntés 2051 ügyben született, több mint 2300 ügyfélnek adtak telefonos tanácsot, emellett további több mint 2400 fogyasztót és vállalkozást e-mailben, valamint megközelítően 200 fogyasztót személyesen tájékoztattak.

A BBT összesítése szerint postai szolgáltatásokat érintő ügyek száma a webáruházi házhozszállítások népszerűsége miatt nőtt, főképp az érintésmentes kézbesítés visszaigazoló aláírásának elmaradásai miatt, de jelentős számú probléma adódott a 2021-es külföldi karácsonyi ajándékküldemények vám- és áfakötelezettségéből – írják a közleményben.
A gondot jelentettek a telefonszolgáltatók rendszerátállásai a számlázási rendszerekben, a fogyasztók nem kaptak megfelelő tájékoztatást a számlacsomagok összetételéről, a kedvezményekről, a készülékvásárlásról.

A békéltető testület által kezelt ügyek között a közüzemi szolgáltatások is jelentős arányt tesznek ki. A tapasztalatok szerint a vállalkozások panaszkezelési eljárása gyakran felületes, a fogyasztónak komoly gondot okoz a számlakép értelmezése, a fennálló tartozás beazonosítása, főleg az éves elszámolási számlák esetén. Több olyan ügy is a BBT elé került, ahol egy-egy adásvétel során a korábbi tulajdonos közüzemi számlatartozásai terhelték az új tulajdonost annak tudta nélkül. Ezek olyan, többnyire végrehajtásból, örökségből, ügyvéd által ellenjegyzett adásvételből adódó panaszok voltak, ahol csak utólag derült fény a tartozásokra – olvasható a közleményben. A termékek közül leggyakrabban az általános utcai lábbelik, a bútorokkal és matracok témában fordultak a BBT-hez a fogyasztók.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek