Akvizíciós hullám indulhat idén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Világszerte új lendületet kaptak a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) 2020 második felében, és ez a növekedés idén tovább folytatódhat – mutat rá az EY nemzetközi tanulmánya.

A kezdeti visszaesés ellenére, globálisan 2900 milliárd dollárt ért el tavaly a vállalati összeolvadások és felvásárlások együttes értéke. Az elmúlt időszakban felélénkülő tranzakciós piac ezzel a teljesítménnyel a 2008-as világgazdasági válság óta az egyik legjobb eredményt érte el. A legnépszerűbb célpontnak a technológia, média és telekommunikációs szektor bizonyult 2020-ban, ahol összesen 973 milliárd dollár értékben közel hatezer akvizíció valósult meg – derül ki az EY közleményéből.

A koronavírus-járvány okozta gazdasági lassulás és a bevezetett korlátozások különösen az ipari és fogyasztói szektor M&A ügyleteit sújtották, így mindkét területen több mint 15 százalékkal csökkent tavaly az tranzakciók összértéke. Az eddig kivárásra játszó iparági szereplők azonban az év végére egyre aktívabbá váltak, ami a jelek szerint 2021-ben egy újabb felvásárlási hullámot eredményezhet.

ey

„A piaci részesedés növelése mellett jelenleg a régóta halogatott technológiai képességek megszerzése és fejlesztése a fő mozgatórugója az akvizícióknak. A fogyasztói szektorban az egészségügyi veszélyhelyzet miatt rohamosan teret nyerő internetes kereskedelem kényszeríti a cégeket arra, hogy felvásárlások és összeolvadások segítségével jussanak hozzá azokhoz a digitális megoldásokhoz, amikkel meg tudják tartani az egyre inkább online vásárló vevőiket” – hangsúlyozta Dr. Vaszari Péter, az EY Stratégiai és Tranzakciós Tanácsadás Üzletágának vezetője.

Az EY hazai szakértői szerint Magyarországon sem csökkent a tranzakciós piac mérete. Továbbra is aktív, és a nemzetközi trendeknek megfelelően, mind az itthoni, mind pedig a külföldi befektetők érdeklődése növekszik a kedvező lehetőségek iránt. A korlátozások bevezetése előtt megkezdett tárgyalások nagy része már folytatódott. Elsősorban a KKV szektorban tervezett ügyletek előrehaladását hátráltatta a pandémia. A tranzakciós piac továbbra is aktív, és a nemzetközi trendeknek megfelelően, mind az itthoni, mind pedig a külföldi befektetők érdeklődése növekszik a kedvező lehetőségek iránt.

(Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 21.

A kisgyermekes szülők érdekében indított versenyfelügyeleti eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.

2024. június 21.

Sok céget érhet kellemetlen meglepetés, mert hamarosan lejár a NIS2 regisztráció határideje

Már csak pár napja maradt belépni a nyilvántartásba azoknak a hazai vállalatoknak, amelyekre kiterjed a NIS2, vagyis a felülvizsgált uniós kibervédelmi irányelv – hívja fel a figyelmet az EY. Résen kell lenniük a konszolidált beszámolót készítő társaságok tagvállalatainak is, hiszen elég cégcsoport szinten elérni a meghatározott minimum bevételt és létszámot, hogy rájuk is vonatkozzanak a kötelezettségek. Az óvatlan szervezetek számára a mulasztás súlyos bírsággal, sőt a vezető eltiltásával is járhat.  

2024. június 21.

Tagok védelme a létesítő okirat módosítása során

A Ptk. helyes értelmezése szerint akkor is valamennyi tag egyhangú határozatára van szükség a létesítő okirat módosításához, ha a módosítás valamennyi tag jogait azonos módon hátrányosan érintené, vagy valamennyi tag helyzetét azonos módon hátrányosabbá tenné. Az „egyes tagok” kifejezés alatt egy, több, de akár valamennyi tag is értendő – a Kúria eseti döntése.