Átrendeződés az ingatlanpiacon: felértékelődtek a korszerű irodák


Megtörtént a fordulat, a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb Kereskedelmiingatlan-piaci jelentése szerint a bérlők egyre inkább az alacsony üzemeltetési költségű, korszerű irodákat keresik, és ezt szem előtt tartva akár magasabb bérleti díjat is hajlandóak fizetni. A kereslet átrendeződése azoknak a property- és facility management cégeknek is kedvez, amelyek korszerű megoldásokkal, erős szakértői csapattal képesek magas színvonalú szolgáltatásokat biztosítani ügyfeleiknek. A siker egyik kulcsa a hatékony energiagazdálkodás.

A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb Kereskedelmiingatlan-piaci jelentése1 szerint a hazai irodapiacon a kereslet eltolódott a jobb minőségű, alacsonyabb üzemeltetési költségű ingatlanok irányába, még ha azok magasabb bérleti díj mellett érhetők is el.

Ez a trend és a hullámzó, bár a megelőző évhez alacsonyabb, de a korábbi évekhez képest jóval magasabb szinten stabilizálódott energiaárak azt eredményezik, hogy a rossz energetikai besorolású ingatlanoknál a 2024-es év is a korszerűsítésről, az üzemeltetési költségek optimalizálásáról fog szólni. Akár már a nem túlságosan régi, BB energetikai besorolású ingatlanokat is szükséges lehet AA szintre emelni a kedvezőbb bérbe adhatóság érdekében.

Bár az ICON által kezelt kereskedelmi ingatlanokban a bérlők változatos tevékenységi köre és a létesítmények eltérő jellege miatt nagy a szórás az energiafelhasználásban, a cég összefoglalta, hogy miként alakultak a fogyasztási adatok a megelőző évhez képest a szeptembertől április végéig tartó 2022/23-as fűtési szezonban. Az állomány meghatározó részére, valamivel több mint 277 ezer négyzetméternyi területre vonatkozó összesített adatok azt mutatják, hogy a villamosenergia- felhasználásában 7,3%-os, a földgázfogyasztásban pedig 18,3%-os csökkenést sikerült elérniük az ICON üzemeltetési szakembereinek a vizsgált időszakban, ami nemcsak jelentős könnyebbséget, hanem kiszámíthatóságot is biztosít a bérlőknek.

„Az elmúlt évek egyik fontos változása, hogy jelentősen közeledtek egymáshoz az egy négyzetméterre vetített bérleti, illetve fenntartási költségek a kereskedelmi ingatlanok piacán. Az üzemeltetési kiadások részarányának növekedése azoknak az üzemeltetőknek kedvez, amelyek hatékony, egyedi igényekre szabott megoldásokkal, az ügyfelekkel és a tulajdonosokkal folyamatos párbeszédet fenntartva, megalapozott tudással és szakértelemmel biztosítják a legmagasabb, a nemzetközi elvárásoknak megfelelő szolgáltatási színvonalat. A fogyasztáscsökkenés is ezt a szakértelmet tükrözi, mely jelentősen támogatja a kiadások visszaszorítását is” – mondja Kákosy Zsolt MBA MRICS, az ICON Real Estate Management property management szenior igazgatója.

Az energiafogyasztás optimalizálásában és alacsony szinten tartásában kulcsszerepük van az ingatlankezelési, üzemeltetési feladatokat ellátó cégeknek. A gépek, berendezések megfelelő beállítása, finomhangolása, a megfelelő automatizmusok, IT-rendszerek hatékony alkalmazása, az ESG szempontokra épülő fejlesztések megtervezése, megvalósítása komoly szakértelmet, naprakész tudást igényel. Az ICON szakértői azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy tartós eredményeket csak a bérlők bevonásával, folyamatos tájékoztatásával, edukációjával lehet elérni. A párbeszéd fenntartását megkönnyíti, hogy a cél közös: az alacsonyabb energiaszámlákban jelentkező, az ügyfelek üzleti tevékenységét, sikerét támogató költségmegtakarítás.

„Az ingatlanok hatékony üzemeltetése jelentős megtakarításhoz segítheti a bérlőket. A közműfogyasztási adatainkból látszik, hogy az ICON szakembereinek évtizedes tapasztalata, nemzetközi színvonalú szakértelme, valamint a PM és az FM területek szoros együttműködése hozzásegíti a bérlőket ahhoz, hogy optimalizálhassák az ingatlanra fordított kiadásaikat és megtakarítást realizálhassanak az energiaköltségek terén” – fűzte hozzá Flück Róbert, az ICON Real Estate Management facility management igazgatója.

Forrás: ICON Real Estate Management sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 10.

Növekszik a kínai vállalkozások jelenléte Magyarországon.

Magyarországon nőtt a kínai vállalkozások száma 2023-ban: az OPTEN legfrissebb adatai szerint közel 600 kínai tulajdonnal rendelkező cég működik hazánkban. Az árbevétel több mint háromszorosára nőtt a legutolsó elérhető pénzügyi adatok alapján, míg a feldolgozóipar és az építőipar egyre meghatározóbb szerepet játszik a kínai cégek tevékenységében.

2024. május 10.

Az üzemanyagok és az élelmiszerek gyorsították az inflációt áprilisban

Az éves fogyasztóiár-index áprilisban 0,1 százalékponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagok 0,3 százalékponttal, az élelmiszerek 0,2 százalékponttal járultak hozzá az infláció emelkedéséhez, amelyet részben ellensúlyozott az iparcikkek 0,3 százalékpont erejű inflációt csökkentő hatása – állapította meg a legfrissebb statisztikai adatokhoz fűzött pénteki elemzésében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).