Az EU jogszabályt fogadott el a nemek közötti egyensúly vállalati biztosításáról


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta azt uniós jogszabályt, amely a nemek kiegyensúlyozottabb képviseletének előmozdítását célozza a tőzsdén jegyzett társaságok vezető testületeiben – közölte az uniós tanács.

A közlemény szerint az új szabályok segítenek majd felszámolni azokat az akadályokat, amelyekkel a nők gyakran szembesülnek pályafutásuk során. A vállalatoknak hasznára válik, ha a nők ki tudják bontakoztatni képességeiket döntéshozatali pozíciókban – írták.

Az uniós testület szerint a tőzsdén jegyzett társaságokban 2026-ra a nem ügyvezető igazgatói pozíciók legalább 40 százalékát nőknek kell betölteniük. Azon tagállamok esetében, amelyek úgy döntenek, hogy ügyvezető és nem ügyvezető igazgatókra is alkalmazzák az új szabályokat, ez a célszám 2026-ra az összes igazgatói pozíció 33 százaléka.

Az irányelv rendelkező része előírja, hogy azoknak a tőzsdén jegyzett társaságoknak, amelyek nem érik el a célkitűzéseket, módosítaniuk kell kiválasztási eljárásukat. Olyan tisztességes és átlátható kiválasztási és kinevezési eljárásokat kell bevezetniük, amelyek a különböző jelöltek világos és semlegesen megfogalmazott kritériumok mentén történő összehasonlításán alapulnak. Ha a vállalatoknak egyformán alkalmas jelöltek között kell választaniuk, „elsőbbséget kell biztosítaniuk az alulreprezentált nemhez tartozó jelöltnek”.

A vállalatoknak évente egy alkalommal tájékoztatást kell nyújtaniuk a nemeknek a vezető testületeikben fennálló képviseletéről, valamint azokról az intézkedésekről, amelyeket a 33, illetve 40 százalékos cél elérése érdekében tesznek. A tagállamok szintén évente kötelesek közzétenni azon vállalatok jegyzékét, amelyek teljesítették az irányelv célkitűzéseit – tette hozzá az uniós tanács.

A tagállamoknak az irányelv hatálybalépését követően két év áll a rendelkezésükre, hogy elfogadják a szükséges nemzeti intézkedéseket. Az irányelv a kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba. Az irányelvet az Európai Parlamentnek is hivatalosan el kell fogadnia.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.