Bajnai: nagyon nehéz másfél év elé nézünk


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szakma szerint a globális válság építőipart érinti a legkeményebben, az ágazat kifehérítését pedig vállalható közterhekkel kellene megoldani.

A világgazdasági konjunktúrától független uniós projektek, a szabályozás egyszerűsítése, a bürokrácia felszámolása, az iparág kifehérítése és a transzparencia megteremtése jelentheti a kitörési pontokat az építőipar számára – mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter az építőipar helyzetét értékelő konferencián.

Magyarország gazdasága stabil, nincs fundamentális oka a sérülékenységének ugyanakkor az unió második harmadik legnyitottabb gazdaságaként a másodlagos hatásokat nem tudjuk elkerülni – hangsúlyozta a miniszter. Nagyon nehéz másfél év elé nézünk, nehezedik a hitelezés, kevesebb lesz a forrás és drágább, nő a fedezeti elvárás, mindez visszahat azaz építőipari megrendelések piacára. A lassulást már eddig is megszenvedte az iparág, az építés szerelés több mint 10 százalékkal csökkent tavalyhoz képest.

A piac élénkítése és a beruházások gyorsítása érdekében beindított gyorsítócsomag első lépésben egyszerűsítette az engedélyezést, felszámolt párhuzamosságokat. A második szakaszban ezek további radikálisan csökkentését tervezik, ezeket az összes beruházásra kiterjesztik és a transzparencia érdekében létrehoznak egy olyan építésügyi portált, amelyen egy helyen ingyenesen elérhetővé válik az összes közbeszerzési pályázat, ahol többféle szempont szerint kereshetők lesznek a beruházások, és nyomon követhetővé válnak a döntések – jelentette be a miniszter.

Számítások szerint több mint ezer milliárd forint értékű magánberuházás van előkészületben, és mintegy 1800 milliárd forint értékű építés valósulhat meg uniós forrásból a következő egy másfél évben, ezek a projektek beindítják az építőipart, s ezekből már több száz milliárd forint értékű megrendelés év végén, vagy 2009 első felében piacra kerülhet – hangsúlyozta Bajnai.

A lánctartozások felszámolásával kapcsolatban a miniszter megjegyezte, ebben előrelépés lesz a közbeszerzési törvény módosítása, de nem kerülhető el a büntető és a polgári törvénykönyv változtatása sem. Szükség van továbbá a szakmai szervezetek együttműködésére is, hogy kizárhassák a piacról a tisztességtelen vállalkozókat.

A nemzetközi válság az építőipart érinti legkeményebben – jelentette ki Tolnay Tibor, az ÉVOSZ elnöke, aki szerint az ágazat kifehérítését nem szankciókkal, hanem vállalható járulék-és adóterhekkel lehet megteremteni. A miniszter a foglalkoztatási terhek 4 százalékos csökkentésére utalva megjegyezte, már történt előrelépés ebben a kérdésben, de a cél hogy legalább 10 százalékkal csökkenjenek a járulékok a költségvetési egyensúly megtartása mellett. Bajnai szerint jelentős lépés volt a források szűkülésének kivédésre a múlt héten elfogadott csomag, amely a kkv-knak nyújt 800 milliárdos többletforrást.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Csökkent az AutoWallis árbevétele és nyeresége

Az AutoWallis csoport 89,1 milliárd forint árbevételt ért el az első negyedévben, 11 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Adózás utáni eredménye 1,48 milliárd forint lett, 70 százalékkal csökkent a tavalyi első negyedévhez képest – közölte a vállalat pénteken.

2024. május 17.

Fontos határidő közeledik a gazdasági szankciókkal érintett magyar cégeknek

Az ukrán-orosz háborúra reagálva az Európai Unió a közelmúltban újabb gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben. Az egyik legfontosabb változás, hogy bizonyos, az orosz cégek vagy szervek részére nyújtható, biztosítható vagy értékesíthető szolgáltatások, amelyek eddig a szankciók alól mentességet élveztek, 2024. június 20. napjától csak hatósági engedély birtokában végezhetők majd. Melyek ezek a szolgáltatások? Honnan szerezhető be az engedély és milyen feltételeknek kell majd megfelelni? Mivel a határidő vészesen közeleg, ezért a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda munkatársai, dr. Bognár Alexandra és dr. Suller Noémi segítenek eligazodni az új szabályozásban a fenti kérdések megválaszolásával.