Brutális számok a turizmusban: Budapest 96 százalékkal esett vissza Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma szeptemberben 59 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor az áprilisi mélyponthoz viszonyítva 15-szörös volt a növekedés.

A koronavírus-járvány hatására 2020 szeptemberében a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 91 százalékkal visszaesett, a belföldi vendégéjszakák száma pedig 16 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A vendégéjszakák 88 százalékát a belföldi vendégek töltötték el – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

A kereskedelmi szálláshelyek január-szeptemberi bruttó árbevétele folyó áron 52 százalékkal csökkent: 202 milliárd forintot tett ki az előző év azonos időszakához képest.

Az előző év azonos hónapjához képest szeptemberben a külföldi vendégek száma 94, a vendégéjszakáké 91 százalékkal visszaesett, a szálláshelyekre érkező 35 ezer külföldi vendég 130 ezer vendégéjszakát töltött el. Annak ellenére, hogy a vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma kevesebb mint tizedére csökkent, az üdülőháztelepeken, a kempingekben, a panziókban és a közösségi szálláshelyeken 80 százaléknál nagyobb volt a visszaesés, a legnagyobb mértékű, 96 százalékos csökkenés Budapesten történt.

Szeptemberben a belföldi vendégek száma 24 százalékkal, a vendégéjszakáké 16 százalékkal lett kisebb az előző év azonos időszakához viszonyítva. Szeptemberben a belföldi vendégszám 401 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 931 ezer volt. Az öt kereskedelmi szálláshelytípusból egyedül a kempingekben regisztráltak több vendégéjszakát, mint az előző év azonos hónapjában, itt a növekedés mértéke 33 százalék volt. A panziókban 21, az üdülőháztelepeken 18 százalékkal kevesebb éjszakát regisztráltak. Tízből 7 éjszakát szállodákban töltöttek, ahol a csökkenés mértéke 14 százalékos volt. A közösségi szálláshelyeken az előző év szeptemberi forgalom valamivel több mint fele jelentkezett. A legnépszerűbb turisztikai régió a Balaton volt.

Szeptemberben a bruttó árbevétel folyó áron 65 százalékkal, 19 milliárd forintra esett vissza, a kereskedelmi szálláshelyeken Széchenyi Pihenőkártyával 23 százalékkal többet, 2,5 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.

Szeptemberben 2390 kereskedelmi szálláshely, köztük 803 szálloda és 899 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében.

Az év első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 52 százalékkal kevesebb, 12 millió vendégéjszakát regisztráltak. Ez idő alatt a külföldi vendégek 72 százalékkal, a belföldiek 33 százalékkal százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Budapesti Békéltető Testület: milyen jogi lehetőségei vannak az utasoknak, ha késik vagy kimarad a repülő?

A szélsőséges járatkésések és járattörlések okán a napokban nyolc új vizsgálat indult, így összesen már tizenegy vizsgálat van folyamatban a fogyasztóvédelmi hatóságnál. Az utóbbi időben tapasztalt elfogadhatatlan esetek gyakorisága miatt a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) által működtetett Budapesti Békéltető Testület (BBT) kötelességének érzi, hogy az aktuális helyzetekre reagálva tájékoztassa az utasokat az őket megillető fogyasztói jogokról és a légitársaságok kötelezettségeiről, miközben arra is szeretne rávilágítani, hogy a károsultak hova fordulhatnak jogi segítségért, ha a számukra kellemetlenséget okozó utasszállítók nem jártak el a kötelezettségeiknek megfelelően vagy épp elutasították panaszaikat.

2024. július 4.

Áprilisi növekedés az építőiparban: Mit jelent a csökkenő cégszám

Az építőipar stabilizációja irányába mutat az idei év első négy hónapjának gazdasági teljesítménye. Kísért a múlt, további cégszámcsökkenés májusban, közel ezerrel kevesebb vállalkozás az idei évben. A cégalapítási kedv mélyponton, az elmúlt hat év legalacsonyabb aktivitása az első 5 hónapban.

2024. július 4.

Versenyfelügyeleti eljárás: Gazdasági Versenyhivatal kontra Lidl

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárás alá vonta a Lidl Magyarország Kereskedelmi Bt-t, mert a vállalkozás vélhetően megalapozatlan piacelsőségi állítással téveszthette meg a fogyasztókat – közölte a hatóság csütörtökön.