Brutális számok a turizmusban: Budapest 96 százalékkal esett vissza Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma szeptemberben 59 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor az áprilisi mélyponthoz viszonyítva 15-szörös volt a növekedés.

A koronavírus-járvány hatására 2020 szeptemberében a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma 91 százalékkal visszaesett, a belföldi vendégéjszakák száma pedig 16 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A vendégéjszakák 88 százalékát a belföldi vendégek töltötték el – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

A kereskedelmi szálláshelyek január-szeptemberi bruttó árbevétele folyó áron 52 százalékkal csökkent: 202 milliárd forintot tett ki az előző év azonos időszakához képest.

Az előző év azonos hónapjához képest szeptemberben a külföldi vendégek száma 94, a vendégéjszakáké 91 százalékkal visszaesett, a szálláshelyekre érkező 35 ezer külföldi vendég 130 ezer vendégéjszakát töltött el. Annak ellenére, hogy a vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma kevesebb mint tizedére csökkent, az üdülőháztelepeken, a kempingekben, a panziókban és a közösségi szálláshelyeken 80 százaléknál nagyobb volt a visszaesés, a legnagyobb mértékű, 96 százalékos csökkenés Budapesten történt.

Szeptemberben a belföldi vendégek száma 24 százalékkal, a vendégéjszakáké 16 százalékkal lett kisebb az előző év azonos időszakához viszonyítva. Szeptemberben a belföldi vendégszám 401 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 931 ezer volt. Az öt kereskedelmi szálláshelytípusból egyedül a kempingekben regisztráltak több vendégéjszakát, mint az előző év azonos hónapjában, itt a növekedés mértéke 33 százalék volt. A panziókban 21, az üdülőháztelepeken 18 százalékkal kevesebb éjszakát regisztráltak. Tízből 7 éjszakát szállodákban töltöttek, ahol a csökkenés mértéke 14 százalékos volt. A közösségi szálláshelyeken az előző év szeptemberi forgalom valamivel több mint fele jelentkezett. A legnépszerűbb turisztikai régió a Balaton volt.

Szeptemberben a bruttó árbevétel folyó áron 65 százalékkal, 19 milliárd forintra esett vissza, a kereskedelmi szálláshelyeken Széchenyi Pihenőkártyával 23 százalékkal többet, 2,5 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.

Szeptemberben 2390 kereskedelmi szálláshely, köztük 803 szálloda és 899 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében.

Az év első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 52 százalékkal kevesebb, 12 millió vendégéjszakát regisztráltak. Ez idő alatt a külföldi vendégek 72 százalékkal, a belföldiek 33 százalékkal százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Az ipari termelés és az építőipari termelés volumene is csökkent

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a nyers és munkanaphatástól megtisztított adat között az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.

2024. május 15.

A nyolcadik legnagyobb bankká nőtte ki magát a Gránit Bank

A Gránit Bank 19 milliárd forintos adózott eredménnyel, konszolidált szinten 21,6 milliárd forintos nyereséggel zárta a tavalyi évet, a mérlegfőösszeg alapján pedig mára Magyarország nyolcadik legnagyobb univerzális bankjává vált – tájékoztatott a pénzintézet

2024. május 15.

A Duna House közzétette az osztalék végleges mértékét

Duna House Holding Zrt. kedden közzétette a 2023. év után fizetett osztalék végleges mértékét, amely szerint egy darab „A” sorozatú törzsrészvényre 125,21 forint bruttó osztalékot fizet az osztalékra jogosult részvényeseknek.