Búcsú az alkalmi munkavállalói könyvtől


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Újabb területen zárult le a Gyurcsány-korszak: négy és fél éve, a száz lépés programban még bővítették az alkalmi munkavállalói könyvvel végezhető munkák körét, most viszont kivonják a forgalomból a kék könyvet. Az alkalmi helyett jön az egyszerűsített munka, aminek 40 százalék lesz a közterhe.

Hétfőn elfogadta az országgyűlés az egyszerűsített munkavállalásról szóló törvényt. Az új jogszabállyal (a törvényjavaslat szövege itt olvasható [1]) létrejött foglalkoztatási típus az eddigi alkalmi munkát váltja fel, hatályba lépésével megszűnik az alkalmi munkavállalói, úgynevezett kék – és zöld és fehér – könyv is. A törvényt a képviselők 175 igen szavazattal fogadták el 163 nem ellenében, 4 tartózkodás mellett.

A szavazás előtti záróvitában a fideszes Font Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy a változó előírások jelentősen növelik az eseti munkavégzés adminisztrációs terheit, ami a legális foglalkoztatás bővítése ellen hat. A mezőgazdasági munkák esetében ráadásul a kormány hatáskörébe utalja a törvény annak megállapítását, hogy egyes mezőgazdasági tevékenység folyamatokhoz – például növények termesztéséhez – mennyi időre van szükség, és ahhoz milyen minimális bérezés dukál.

Az új törvény szerint az egyszerűsített foglalkoztatás keretében a következő tevékenységeket lehet majd ellátni: háztartási munka, idénymunka, mezőgazdasági idénymunka, növénytermesztési idénymunka, illetve alkalmi munka. A törvény szerint ha valaki már normál munkaviszonyban dolgozik, akkor nem lehet azt a munkaviszonyt egyszerű foglalkoztatássá alakítani.

Ha az egyszerűsített munka nem haladja meg az 5 napot – növénytermesztési idénymunkánál a 30 napot – akkor nem kell szerződést kötni a munkaadó és az eseti munkát végző között. Az egyszerűsített foglalkozás közterhe a nettó munkabér negyven százaléka lett. Mezőgazdasági idénymunka esetén a foglalkoztatónak minden évben július 12-ig közteherelőleget kell fizetnie.

A mostani szabályok szerint megvásárolt, és ez év végéig fel nem használt közteherjegyeket a jövő év végéig a posta visszaváltja.

Forrás: Index


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.