Cégvásárlási kihívások pandémia idején – Mire érdemes figyelni eladóként?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Cégük eladását tervező cégtulajdonosokat érintő, a COVID-19 járvány hatásaként jelentkező változásokat és kockázatokat gyűjtöttük össze, melyeket érdemes lépésről-lépésre végiggondolni a következő időszakban.

Minden, céget vásárolni tervező befektetőt nyilvánvalóan foglalkoztat a kérdés, hogy egy megvásárolni kívánt társaságot hogyan érint a pandémia. Milyen azonnali, vagy középtávú hatásokkal kell számolnia, ha a befektetés mellett dönt. Éppen ezért a cégeladást tervező céltársaságnak meg kell vizsgálnia érintettségét a COVID-19 járvány káros hatásainak tükrében egy lehetséges EXIT előtt.

Az üzleti modell újragondolása a cégeladó oldalán

1. Üzletmenet folytonossága

  • Biztosított-e az üzletmenet folytonossága? Ez jelnleg annyira alapvető kérdés, hogy az első kérdések között merül fel, érdemes minden kritikus pontot végiggondolni – ha még nem tette meg –, hogyan készülhet fel a cég egy rendkívüli helyzet átvészelésére.
  • A válság akadályozta-e az operációt, ha igen, milyen mértékben, és hogyan kezeli ezt a kockázatot?

2. Utazási korlátozások, karantén időszakok

  • Az ügyfelekkel való kapcsolattartás megváltozása és annak kezelése megtörtént-e a cégben? Az online megoldások, platformok mennyiben jelentenek megoldást az adott cégnél, melyek a kritikus pontok az ügyfélkapcsolattartás terén, ezeket sikerült-e új csatornákba terelni.
  • Zavartalan-e a külföldi ügyfelekkel való kapcsolattartás?

3. Terjeszkedés

  • A külföldi piacra való kilépést, terjeszkedést a cég tevékenységétől függően a pandémia jelentősen megakaszthatja, vagy éppen be is robbanthatja, ez nyilván nagyon erősen függ a szektortól amelyben a cég tevékenykedik. Érdemes a határokon, vagy az online térben is körbenézi, hogy hasonló területen működő szereplők találtak-e adaptálható megoldást, amely a cég eladása előtt is megfontolható.
  • Jelentkeztek-e szállítási nehézségek, ezekre sikerült-e már megoldást találni?
  • Az export tevékenységben volt-e változás?
  • A növekedési terveket szükséges-e újragondolni?

4. Ügyfelek

  • Lehet a beszállítói lánc tökéletes, ha a cég ügyfeleit a válság teljesen lesodorta a tervezett pályáról. Az értékesítési számok stabilitása és válságállóvá tétele nagy kihívás, így ezek különösen értékes adatokká válnak a vásárlók számára.
  • Megalapozottak-e a cég árbevétel-tervei? Történt-e korrekció, milyen irányba, vagy éppen meglendültek a bevételek, de mennyire lesznek ezek tartósak, fenntarthatóak? Nem véletlen, hogy már a COVID-hatást is figyelembe vevő cégértékelési mutatószám is megjelent a gyakorlatban.
  • Fontos nyomon követni, hogyan változhatnak meg a fogyasztók elvárásai és a vásárlók preferenciái.

cégvásárlás

5. Ellátási lánc

  • Milyen hatása lesz a válságnak az ellátási láncra és az üzleti modellre?
  • Biztosított-e a beszállítási rendszer? Hogyan kellett átalakítani, módosítani (költséghatások, szervezeti változtatások stb.)?
  • A megfelelő értékesítési csatornákat alkalmazza-e a társaság?

6. Munkaerő-állományt érintő nehézségek

  • Volt-e lehetőség a munkaerő átcsoportosítására, átszervezésére, covid-biztos munkaszervezés bevezetésére? A távmunka opció volt-e a társaság számára és bevezetésével hogyan változik/változott az operáció hatékonysága?
  • Melyek a belső operációs nehézségek a járványhullámok idején?

7. Mindezen hatások hogyan számszerűsíthetők?

8. Állami segélycsomagok, hitelprogramok igénybevételének lehetősége

  • Forgóeszköz-finanszírozáshoz szükséges támogatás?
  • Likviditási nehézségek jelentkeztek?

Az első fázist követően az exitet tervező cégtulajdonos már tisztábban látja a vállalkozás válság utáni piaci helyzetét. Ekkor jön el a cégeladásra, tranzakcióra való felkészülés ideje. A felkészülés időtartama jellemzően több évig is eltarthat. Még ha a cégeladás közepén is érte el a céget a pandémiás hullám, akkor is van mit újragondolni, annak érdekében, hogy ne kerüljenek elő „csontvázak” a cég múltjából, az üzleti és stratégiai tervek pedig aktualizálásra kerüljenek.

Amennyiben a válság kedvezőtlen hatásai vagy egyéb okok miatt a tulajdonos(ok)nak nincs kellő ideje felkészülni az EXIT-re, az a lefelé irányuló árazásban, a tranzakciós folyamat nehézségeiben és a befektetők által kért anyagok hibáiban mutatkozhat meg. Ebben a fázisban fontos a kockázati tényezők feltárása, a gazdasági és adózási szempontból optimális cégstruktúra kialakítása, valamint a teljes cégértékesítési folyamat menedzselése. A cégértékesítési tranzakciókhoz M&A, adó és jogi szakértőink komplex segítséget nyújtanak cégvásárlóknak, cégeladóknak.

A bejegyzés szerzője Almási Levente, az RSM Hungary M&A, cégértékelési és  vállalatfinanszírozási üzletágának vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Július elsején indul az otthonfelújítási program

Július elsején indul az otthonfelújítási program, hosszabb futamidővel és többféle tevékenységre igényelhető támogatás – közölte az Energiaügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.