Csalók célpontjai: közbeszerzések és támogatások


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Európai Csalás Elleni Hivatal felderítéseinek köszönhetően tavaly 631 millió elcsalt euró juthatott vissza jogos tulajdonosához, az EU költségvetéséhez. Az InfoTandem infografikája.


Fényt deríteni a rafináltan kimunkált gazdasági visszaélésekre, s bíróság elé állítani a csalókat – nagyjából így írható le az Európai Csalás Elleni Hivatal (a francia elnevezésből – Office européen de lutte antifraude – képzett mozaikszóval: OLAF) feladata. A mögöttes cél pedig nem utolsósorban az, hogy az elcsalt milliók visszajussanak az EU büdzséjébe, s onnan, például támogatások formájában, az azokra leginkább rászorulókhoz kerülhessenek. Ami a visszaszerzett pénzt illeti, a hivatal 2016-ban is eredményes évet zárt: a vizsgálatai nyomán a tagországi, illetve a közös európai hatóságok felé megfogalmazott 346 ajánlása nyomán 631 millió euróval gazdagodhat a közös kassza. Ez a summa némiképp elmarad ugyan a megelőző két év rekordösszegeitől (2014-ben a 900 milliós szintet is sikerült meghaladni), de így is komoly teljesítmény a tized ekkora (szűk 60 millió eurós) éves büdzséből gazdálkodó szervezettől.

Az OLAF, amely 1157 ellenőrzött bejelentésre támaszkodhatott tavaly, 219 új vizsgálati dossziét nyitott az elmúlt évben, s ezek, illetve javarészt a korábban megkezdettek közül 272 ügy végére tett pontot. A lezárt esetek száma szintén mutat némi visszaesést az erős 2015-ös teljesítményhez képest, ám önmagában a mennyiségből kiindulni csalóka lehet. A hivatal ugyanis2016-ban egyre inkább az átfogó, transznacionális vizsgálatokra összpontosította erőit, amelyek révén igen nagy halak is horogra akadtak. Sikerült például rekonstruálni egy precízen kidolgozott csalási rendszert, s ennek révén beazonosítani lopott uniós forrásokat egy 1,7 milliárd eurós közlekedési projektben.

 

Megjegyzendő, hogy az OLAF fogyatkozó stábbal dolgozik. A tavalyi 415 fős létszámkeret (benne 55 külsőssel) eleve az eddigi legalacsonyabbnak számít, amit tovább rontott, hogy a 360 fős belsős státusból 24-et nem sikerült betölteni. Így különösen figyelemreméltó eredmény, hogy a vizsgálatok átlagos hossza bő másfél évre, egészen pontosan 18,9 hónapra rövidült, ami rekord a hivatal életében (2012-ben az akkoriban lezáruló ügyek még átlagosan közel két évig húzódtak).

A „kreatív” megoldások egyik legkedveltebb terepe egyébként továbbra is a közbeszerzés, korrupcióval és offshore számlák alkalmazásával megspékelve. A csalók szempontjából szintén a „jól jövedelmező” kategóriába tartoznak a kutatási és a foglalkoztatási támogatások. S hogy egy megújuló klasszikust is említsünk: a cigarettacsempészek érdeklődése egyre inkább az „olcsó fehérekkel”, vagy márkátlan cigarettákkal való kereskedelem köti le.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. július 1.

Pénzt és energiát takarítunk meg a korszerűsítéssel – indul az Otthonfelújítási program

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány nagyjából 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.