Csökkent idén az szja-kulcs


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt hét évben trendszerűen csökkentek a személyi jövedelemadó kulcsai globálisan, ám ez a válság hatására véget érni látszik.

A Személyi jövedelemadó és társadalombiztosítási járulékok vizsgálata 2009 című KPMG-tanulmány szerint a legmagasabb átlagos szja-kulcs világszerte 0,3 százalékkal csökkent, ami azt jelenti, hogy az a tavalyi 29,2 százalékkal szemben az idén 28,9 százalék.

Ez a trend fordulhat meg jövőre. A jelen gazdasági környezetben ugyanis egyre több állam a legmagasabb jövedelműektől vár segítséget a költségvetési bevételek növeléséhez – mondta Rosheen Garnon, a KPMG International Executive Services nemzetközi vezetője. Különösen Írországra és Nagy-Britanniára jellemző ez a szándék, de a régió államai is fontolóra veszik az egykulcsos adó megszüntetését.

A világon a legmagasabb jövedelemadót az Európai Unió állampolgárai fizetik, az átlagos adókulcsok a 2003-ban tapasztalt 41,1 százalékról az idén 36 százalékra csökkentek. A mérséklődés leginkább a kelet-európai államokban bevezetett egykulcsos rendszereknek köszönhető. Az adatokat érdemes azonban a társadalombiztosítási járulékokkal együtt szemlélni, hiszen az adó mellett a tb-járulék a bérre rakódó legjelentősebb teher. Ezen a listán Dánia áll az élen a maga 62,3 százalékos maximális terhelésével, az ázsiai és a csendes-óceáni térségben Japán a listavezető ötven százalékkal, Latin-Amerikában pedig Chile áll az első helyen 40 százalékos adókulccsal.

Eltérő jövedelemkategóriákban persze kissé finomabb az eloszlás, bár a trend nem változik. Százezer dolláros bruttó jövedelem esetén a járulék és adóteher térségünkben a legmagasabb: Szlovéniában 54,9 százalék, Horvátországban 53,6 százalék, Magyarországon pedig 48,1 százalék. Ugyanez a terhelés 300 ezer dolláros jövedelem mellett kissé más, Szlovéniában 60,4 százalék, Dániában 57,1 százalék, Horvátországban pedig 54,5 százalék.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

A GVH hat magyar véleményvezérrel és számos hirdető céggel szemben indított eljárásokat

Az influenszereket követő fogyasztók és a tiszta piaci verseny elősegítése érdekében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárásokat indított hat magyar influenszerrel, számos hirdető céggel, közreműködő reklámügynökséggel szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság kedden.

2024. május 21.

Az üres iroda fenntartása a legdrágább

Az elmúlt időszakban jelentősen átalakultak az irodahasználati szokások, ráadásul belépett a munkaerőpiacra a Z-generáció, amelynek tagjai nagyobb szabadságot, rugalmasságot várnak el az őket foglalkoztató vállalatoktól, valamint az irodákban is élményekre vágynak. Mindez kettős kihívást jelent a megfelelő munkahelyi környezet kialakításával, fenntartásával foglalkozó szakembereknek és a HR-eseknek. Új megközelítésre van szükség, hogy a dolgozók ne kényszerként éljék meg a bejárást, és a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák az irodai munkában.