Egyre kevesebb céget alapítanak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az év első negyedévében a működő társas vállalkozások számában csökkenés következett be – olvasható a Bisnode Adó Online-hoz is eljuttatott elemzésében.


Ha a 2015. április 1-jén működő cégek számát összevetjük a 2014. április elejei állapottal, azt láthatjuk, hogy a cégek száma több mint 2,3 %-kal csökkent, így jelenleg közel 540 ezer regisztrált cég működik Magyarországon – adta hírül a Bisnode. Még így is közel 18 lakosra jut egy vállalkozás, ami igen magas szám – jegyzik meg elemzésükben.

2013 közepén állt meg a magyar cégek számának növekedése, és azóta havi szinten közel csak 2000 vállalkozás alakul, míg korábban volt olyan is, amikor havonta 7000 újonnan alapított céget regisztráltak. Mivel közel két éve megállt a magyar vállalkozások számának növekedése, biztosan állíthatjuk, hogy a korábban jellemző cégalapítási láz egy ideig nem tér vissza. Törvényi változások a múltban is jelentősen befolyásolták a cégalapítási kedvet (azaz ha szigorodtak az alapítási feltételek, csökkent az új vállalkozások száma), de a változtatások életbelépése előtt kiemelkedő cégalapítási adatok voltak jellemzőek.
Ennek megfelelően 2014 márciusában kiugróan megemelkedett az új vállalkozások száma, mivel a tavalyi év közepéig még 500 ezer Ft-os törzstőkével is lehetőség volt cégalapításra. Ezeknek a cégeknek is vállalniuk kell a 3 millióra történő tőkeemelést, melyre azonban 2016 márciusának közepéig lehetőségük van, amennyiben cégükkel kapcsolatos társasági okiratot érintő változást addig nem kívánnak bejelenteni. Jól látszik ez az új cégek számában is. Míg tavaly márciusban 4500 új vállalkozást jegyeztek be, addig idén márciusban mindössze 2340-et. 2014 első negyedévében 10 ezernél valamivel több új vállalkozást alapítottak, 2015 ugyanezen időszakában pedig már csak alig több mint 6500-at. Idén januárban és februárban az egy évinél korábbihoz képest 22-23 %-kal kevesebb céget hoztak létre, márciusban azonban 52 %-kal kevesebb új társas vállalkozást alapítottak, mint 2014 első tavaszi hónapjában. Ez az összesen 34 %-os csökkenés az új cégek számában az idei és a tavalyi negyedév között igen magas, de nagyrészt a már említett törvényi változásnak tudható be. 

A Bisnode, nemzetközi cégminősítő elemzéséből látható, hogy a legtöbb iparágban csökkent a működő cégek száma. A vegyiparban, az élelmiszer-, ital-, dohánytermék-gyártás és a mezőgazdaság területén nőtt mindössze a számuk, bár a növekedés itt sem haladta meg 2014. április 1. és 2015. április 1. között a negyed százalékot.  A legnagyobb mértékű csökkenés a papíriparban, az építőiparban, a fafeldolgozás terén történt, ahol a cégszám- csökkenés mértéke 4%-nál is magasabb.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 8.

Az egészségügyi szektor növekedésére számít a DLA Piper

Az egészségügyi szektor döntéshozóinak 95 százaléka a bevételek növekedésére számít 2024-re vonatkozóan, ugyanakkor olyan, más ágazatokban domináns trendek, mint az ESG és az AI egyelőre nem szerepelnek a prioritási listák élén – derül ki a DLA Piper által publikált globális riportból. A DLA Piper Hungary szakértői jogi és pénzügyi szempontból azonosították az egészségipar fejlődésének mozgatórugóit, valamint aktuális kihívásait a Life Sciences Index 2024 felmérés alapján.

2024. július 8.

Sokkal nagyobb inflációt érzékelnek a fiatalok, mint amit a KSH mér

Továbbra is a ténylegesnél jóval magasabb inflációt érzékelnek a fiatalok a K&H ifjúsági index szerint. A második negyedévben átlagosan 18 százalékos drágulásról számoltak be, ami nem mutat jelentős változást az első negyedéves felmérésben szereplő 19 százalékos átlaghoz képest, ugyanakkor jóval meghaladja a hivatalos statisztikákban szereplő májusi 4 százalékos áremelkedést.