Elpárolgott a cégvezetők optimizmusa – infografika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A globális kilátásokat és saját vállalatuk idei növekedését illetően is érdemben borúlátóbbakká váltak a világ cégvezetői. A hazai menedzserek egyelőre a bizakodók mezőnyéhez tartoznak. Az InfoTandem infografikája.


A válság lecsengését követően, három évvel ezelőtt, már-már hurráoptimista hangulat kezdett kialakulni a világ vállaltvezetőinek körében. Akkor a megelőző évi 18 százalékról 44 százalékra ugrott azon menedzserek aránya, akik nagyon erősen bíztak abban, hogy a következő 12 hónapban (azaz 2014 során) a világgazdaság érdemben növekedni tud. A PwC következő Globális Vezérigazgató Felmérése már némi kijózanodásról tudósított, hiszen a bizakodók aránya leolvadt 37 százalékra. A most publikált legújabb – 83 ország több mint 1400 cégvezetőjének véleményét tükröző – tanulmány pedig e pesszimizmusba forduló trend markáns felerősödéséről árulkodik. 2016-tól immár mindössze a menedzserek 27 százaléka remél globális bővülést, miközben a kifejezetten borúlátóak, azaz visszaesésre számítók aránya 17-ről 23 százalékra nőtt. Nyugat-Európa még viszonylag bizakodónak mondható az optimisták 33 százalékos átlagarányával, ám például Észak-Amerikában e ráta mindössze 16 százalékos. A világgazdasági kilátásokat beárnyékoló hangulat a saját céges reményeket is negatívan befolyásolja, ám az elkedvetlenedés itt még kevésbé érződik. A vezetők körében a kimondottan jó évre számítók aránya legutóbb stagnált – 2014-re és 2015-re vonatkozóan is 39 százalékot tett ki –, az idei várakozások azonban e téren is romlottak: 35 százalékra mérséklődött e mutató, szinte minden országban visszaesést mértek. 50 százalék fölötti optimista-arányt csak Indiában, Spanyolországban és Romániában látni. Eközben drámai fordulat történt például Tajvanon, ahol a korábbi 65-ről 19 százalékra zsugorodott a bizakodók köre. Ennél is elkeseredettebben a svájci menedzserek, akinek mindössze 16 százalékuk remél cégének rövid távon növekedést, ami a leggyengébb a mezőnyben (igaz, itt tavaly is csak 24 százalék nyilatkozott így). A németeknél 35-ről 28 százalékra, az Egyesült Államokban 46-ról 33 százalékra szelídült e mutató. Ugyanakkor a magyarországi vezérigazgatók továbbra is az optimisták táborát erősítik: saját cégük bővülésében 39 százalékuk, a globális erősödésben pedig 54 százalékuk hisz.

A PwC felmérésében megkérdezett menedzserek az idei növekedés szempontjából legfontosabb három országoknak a az Egyesült Államokat, Kínát és Németországot jelölték meg. A vállalatuk kilátásait érintő legsúlyosabb fenyegetettségnek stabilan a túlszabályozást tekintik. Második helyre ezúttal a geopolitikai bizonytalanság jött fel (egy éve még csak negyedik volt), amelyet az árfolyamok ingadozása miatti félelem követ. Az alapvető fontosságú szakemberek rendelkezésre állása körüli aggodalom valamelyest enyhült, a legutóbbi „ezüstérmes” helyről a negyedik pozícióba csúszott vissza, de még így is 72 százalék említette ezt a faktort. A számítógépes biztonsági problémák a vezetők 61 százalékát aggasztja.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.