Enyhén romlott a gazdasági hangulat, miközben csúcson a fogyasztói hangulat az euróövezetben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az euróövezetben a várt javulás helyett februárban kissé romlott a gazdasági hangulatindex az előző két hónapban látott javulás után, míg a fogyasztói hangulat a várt mértékben, 12 havi csúcsra javult – derül ki az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságának (DG ECFIN) hétfőn kiadott felméréséből.

Az euróövezet gazdasági hangulatindexe (Economic Sentiment Indicator, ESI) az előző havihoz képest 0,1 ponttal 99,7 pontra csökkent februárban, miután tavaly június óta a legmagasabbra, 99,8 pontra emelkedett januárban. Elemzők előzetesen 101 pontos februári indexre számítottak.

Az Európai Unióban az előző havihoz képest nem változott a gazdasági hangulat, az alakulását jelző indikátor továbbra is 97,8 pont volt februárban.

A legnagyobb euróövezeti nemzetgazdaságok közül Spanyolországban 2,0 ponttal, Franciaországban 1,5 ponttal, Lengyelországban 0,2 ponttal csökkent, Hollandiában 2,9 ponttal, Németországban 0,1 ponttal emelkedett, míg Olaszországban stagnált februárban az ESI.

A foglalkoztatási várakozások indexe (Employment Expectations Indicator, EEI) az EU-ban  0,4 ponttal  107,7 pontra romlott februárban és 0,3 ponttal 109,4 pontra az euróövezetben.

Az euróövezeti fogyasztói bizalom az egy hete közölt előzetes adatoknak megfelelően tovább erősödött, immár ötödik hónapja javul. A januári mínusz 20,7 pontról mínusz 19 pontra javult a fogyasztói hangulatindex februári értéke, ami a legmagasabb a tavaly februári mínusz 9,4 pont óta.

Az EU-ban a fogyasztói hangulatindex 1,5 ponttal, mínusz 20,6 pontra erősödött februárban. A javulás annak köszönhető, hogy a fogyasztók pozitívabban ítélték meg háztartásuk múltbeli és jövőbeli pénzügyi helyzetét, növekvő hajlandóságot mutattak nagyobb értékű vásárlásokra is. A fogyasztók országuk általános gazdasági helyzetéről alkotott véleménye is jelentősen javult februárban – közölte a DG ECFIN.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 17.

Mi lesz a nyaralásokkal 2024-ben?

Nagyjából két évvel a koronavírus-járvány okozta sokk után úgy tűnik, mostanra újra megjött a magyarok utazási kedve, sőt új dimenzióba lépett. Az Everguest megbízásából készített friss Tárki – kutatás szerint az idén a magyarok több mint harmada (34%) tervezi, hogy részt vesz hosszabb-rövidebb utazáson, az elmúlt évhez képest bővül az utazást tervezők aránya. Az idén a magyarok több mint háromnegyede tervezi, hogy időt tölt a Balatonnál, a fővárost is évről évre egyre többen választanák. A válaszadók többsége azonban aggodalommal tekint a folyamatosan emelkedő árakra, ami továbbra is komoly kihívást jelent a belföldi turizmus számára.

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.