Eséssel indított az építőipar


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januárban – szezonálisan és munkanap-tényezővel igazítva – 0,5 százalékkal elmaradt az építőipari termelés volumene az előző havi szinttől, közölte honlapján a KSH. Éves összevetésben 1,5 százalékos a zsugorodás, ami tulajdonképpen nem is olyan rossz, tekintve a korábbi időszak mélyrepülését. Azt egyelőre korai lenne állítani, hogy az ágazatban már látszanak a fellendülés jelei, de vannak arra utaló jelek, hogy többéves zuhanás után stabilizálódik az építőipar helyzete.

Erre utalhat az is, hogy januárban az építőipari vállalkozások csaknem 50%-kal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban. Igaz, a hó végi szerződésállomány volumene továbbra is elmaradt az előző évitől.

A januári számokból nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, hiszen szezonális okokból egy átlagos hónap felénél alig több ilyenkor a termelés. Mindenesetre a termelés volumene kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva is 1,5%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. Szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 0,5%-kal kisebb volt. Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületek építése 0,9%-kal, az egyéb építmények építése 2,6%-kal.

Szezonálisan kiigazított indexek alapján januárban az épületek építésének teljesítménye 2,0%-kal nagyobb, az egyéb építményeké 2,7%-kal kisebb volt a decemberinél.

Az építőipar lejtmenete megállt, és rendkívül alacsony szinten a stagnálás jeleit mutatja. A tavalyi utolsó negyedévben még némi növekedést is fel tudott mutatni az ágazat, ami akár reménykeltő is lehet. A 2012 januárjában kötött új szerződések volumene az egy évvel ezelőttihez képest 49,3%-kal emelkedett. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 56,4%-kal, az egyéb építmények építésére kötötteké 37,2%-kal nőtt a 2011. januárihoz viszonyítva. A kiugró növekedés az épületek esetén néhány, szálloda, kereskedelmi és logisztikai épület építésére januárban aláírt nagyértékű szerződésnek köszönhető. Az egyéb építmények esetén viszont a növekedés oka az előző évi rendkívül alacsony bázis volt.

A friss rendelések megugrásának ellenére az építőipari vállalkozások 2012. január végi szerződésállományának volumene viszont továbbra is jelentősen, 30,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 42,3%-kal, az egyéb építményeké több, mint egyötödével kisebb volt, mint 2011. január végén.

A konszolidációra utalhat az is, hogy a lakásépítési engedélyek esése is megállt 2011 végén. Ugyanakkor az ágazatot bizonyára az idén is fékezni fogja a szűkülő belső kereslet és az általános hitelszűke. Ennek hatásai ma még nem felmérhetők, a következő hónapokban láthatjuk majd, hogy okoz-e ez újabb sokkot az ágazatnak. A vállalati hitelezés további zsugorodása bizonyára további romlást jelentene, a lakossági jövedelemhatás viszont kevésbé egyértelmű. A keresleti oldalon ugyanis a magasabb jövedelműek (és így hitelképesek) helyzete javult az adóváltozások hatására, ami az ágazat szempontjából kedvező lehet.

Forrás: KSH, portfolio.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 31.

Ismét olajat talált a Mol Vecsésen

Ismét olajat talált a Mol a közép-magyarországi Vecsésen – tette közzé a vállalat a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján pénteken.