Eséssel indított az építőipar


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Januárban – szezonálisan és munkanap-tényezővel igazítva – 0,5 százalékkal elmaradt az építőipari termelés volumene az előző havi szinttől, közölte honlapján a KSH. Éves összevetésben 1,5 százalékos a zsugorodás, ami tulajdonképpen nem is olyan rossz, tekintve a korábbi időszak mélyrepülését. Azt egyelőre korai lenne állítani, hogy az ágazatban már látszanak a fellendülés jelei, de vannak arra utaló jelek, hogy többéves zuhanás után stabilizálódik az építőipar helyzete.

Erre utalhat az is, hogy januárban az építőipari vállalkozások csaknem 50%-kal nagyobb volumenű új szerződést kötöttek, mint egy évvel korábban. Igaz, a hó végi szerződésállomány volumene továbbra is elmaradt az előző évitől.

A januári számokból nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, hiszen szezonális okokból egy átlagos hónap felénél alig több ilyenkor a termelés. Mindenesetre a termelés volumene kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva is 1,5%-kal maradt el az egy évvel korábbitól. Szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 0,5%-kal kisebb volt. Mindkét építményfőcsoport termelése csökkent: az épületek építése 0,9%-kal, az egyéb építmények építése 2,6%-kal.

Szezonálisan kiigazított indexek alapján januárban az épületek építésének teljesítménye 2,0%-kal nagyobb, az egyéb építményeké 2,7%-kal kisebb volt a decemberinél.

Az építőipar lejtmenete megállt, és rendkívül alacsony szinten a stagnálás jeleit mutatja. A tavalyi utolsó negyedévben még némi növekedést is fel tudott mutatni az ágazat, ami akár reménykeltő is lehet. A 2012 januárjában kötött új szerződések volumene az egy évvel ezelőttihez képest 49,3%-kal emelkedett. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 56,4%-kal, az egyéb építmények építésére kötötteké 37,2%-kal nőtt a 2011. januárihoz viszonyítva. A kiugró növekedés az épületek esetén néhány, szálloda, kereskedelmi és logisztikai épület építésére januárban aláírt nagyértékű szerződésnek köszönhető. Az egyéb építmények esetén viszont a növekedés oka az előző évi rendkívül alacsony bázis volt.

A friss rendelések megugrásának ellenére az építőipari vállalkozások 2012. január végi szerződésállományának volumene viszont továbbra is jelentősen, 30,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Ezen belül az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 42,3%-kal, az egyéb építményeké több, mint egyötödével kisebb volt, mint 2011. január végén.

A konszolidációra utalhat az is, hogy a lakásépítési engedélyek esése is megállt 2011 végén. Ugyanakkor az ágazatot bizonyára az idén is fékezni fogja a szűkülő belső kereslet és az általános hitelszűke. Ennek hatásai ma még nem felmérhetők, a következő hónapokban láthatjuk majd, hogy okoz-e ez újabb sokkot az ágazatnak. A vállalati hitelezés további zsugorodása bizonyára további romlást jelentene, a lakossági jövedelemhatás viszont kevésbé egyértelmű. A keresleti oldalon ugyanis a magasabb jövedelműek (és így hitelképesek) helyzete javult az adóváltozások hatására, ami az ágazat szempontjából kedvező lehet.

Forrás: KSH, portfolio.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Az ipari termelés és az építőipari termelés volumene is csökkent

2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – erősítette meg szerdán kiadott második becslésében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A jelentős eltérést a nyers és munkanaphatástól megtisztított adat között az okozza, hogy ebben a hónapban hárommal kevesebb munkanap volt, mint 2023 márciusában.

2024. május 15.

A nyolcadik legnagyobb bankká nőtte ki magát a Gránit Bank

A Gránit Bank 19 milliárd forintos adózott eredménnyel, konszolidált szinten 21,6 milliárd forintos nyereséggel zárta a tavalyi évet, a mérlegfőösszeg alapján pedig mára Magyarország nyolcadik legnagyobb univerzális bankjává vált – tájékoztatott a pénzintézet

2024. május 15.

A Duna House közzétette az osztalék végleges mértékét

Duna House Holding Zrt. kedden közzétette a 2023. év után fizetett osztalék végleges mértékét, amely szerint egy darab „A” sorozatú törzsrészvényre 125,21 forint bruttó osztalékot fizet az osztalékra jogosult részvényeseknek.