Európa legiparosodottabb országa leszünk?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kormány a termelőszektor megerősítésével, aktív iparpolitikával szeretné fenntartani a gazdaság jó teljesítményét – közölte az NGM.


Az ipar teljesítménye egyre nagyobb mértékben támogatja a gazdasági növekedést, ami összhangban van azzal a kormányzati célkitűzéssel, hogy az ipari termelés hozzájárulása a nemzeti össztermékhez egész Európában Magyarországon legyen a legmagasabb –  mondta Glattfelder Béla, az NGM gazdaságszabályozásért felelős államtitkára.

Az ipari termelés idén júliusban 12,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a termelés bővüléséhez a járműgyártás, és a hozzá kapcsolódó beszállítói ágazatok mellett az élelmiszeripar és az elektronikus fogyasztási cikkek gyártásának növekedése járult hozzá – közölte a második becslést pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az elmúlt időszak adatai azt mutatják, hogy beértek a kormány aktív iparpolitikájának eredményei és a kabinet a jövőben is a termelőszektor megerősítésével, aktív iparpolitikával szeretné tartósan fenntartani a magyar gazdaság jó teljesítményét – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) a friss ipari termelési adatokat kommentálva.

Az NGM kiemeli: 2010. januárról 2014 júliusára összességében több mint 23 százalékkal nőtt az ipari termelés Magyarországon. 

Az év első hét hónapjában 9,8 százalékkal haladta meg a termelés az egy évvel korábbi értéket, az előző hónaphoz képest pedig 1,6 százalékkal erősödött az ipari kibocsátás. A termelés már tizenegy hónapja folyamatosan bővül, teljesítménye nemcsak a hazai export növekedéséhez, hanem új munkahelyek, új beruházások létrehozásához is hozzájárul – írja az NGM.

A tárca szerint az ipari növekedés egészséges szerkezetét mutatja, hogy a 13 százalékkal bővülő feldolgozóipar tizenhárom alága közül tizenkettőben termelésbővülést regisztráltak. A járműgyártás kiugró mértékben, csaknem 32 százalékkal, az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6,2 százalékkal, az elektronikus fogyasztási cikkek gyártása több mint 34 százalékkal nőtt. A kiegyensúlyozott növekedés a területi bontásban is megfigyelhető, ugyanis 2014. január-júliusban az ipari termelés mindegyik régióban növekedett – hívja fel a figyelmet a minisztérium. 

(MTI)
    


Kapcsolódó cikkek

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.

2024. június 14.

Májusban minden termékcsoportban nőtt az építőanyag-értékesítés volumene

Az építőanyag-piacon minden termékcsoportban nőtt az értékesítés volumene májusban, az árak azonban csökkentek, ami kedvező jel az otthonfelújítási program júniusi indulása előtt és a lakásépítési szegmens lassú, de biztos felpörgésére utal – erről Juhász Attila, az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Építőanyag-kereskedelmi elnöke tájékoztatott pénteken.