Ezer milliárdos válságkezelő alap a kkv-knak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Elsősorban a foglalkoztatás szempontjából nehéz helyzetbe került régiók és azok az ágazatok számíthatnak segítségre, amelyek létszámcsökkentésre kényszerülnek a pénzpiaci válság hatása miatt.

Így például az exportra termelő vállalatok is támogatást várhatnak. Az 1000 milliárdos program lényegében az október elején bejelentett 807 milliárdos Bajnai-csomag kiegészítése 200 milliárd forinttal. Nagy része uniós támogatásból tevődik össze.

A válságkezelő alapot értesülésünk szerint egy profi menedzsercsapat irányítja majd. A kormány nem hoz létre új szervezetet, hanem az adott infra-
struktúrával és intézményi háttérrel kezeli a meglévő költségvetési pénzekből, valamint uniós forrásokból újraosztott milliárdokat. A likviditássegítő csomag kapcsán teljes mértékben átcsoportosítják az uniós forrásokat. A cél az, hogy az elbocsátások miatt kialakult neuralgikus gócpontoknál, vagyis a munkanélküliséggel leginkább sújtott térségekben enyhíteni lehessen a válsághelyzetet.

Ezt megerősítette lapunknak Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke, a BKIK általános elnökhelyettese is. Szerinte az intézkedéscsomag valódi segítséget jelenthet a kis- és középvállalkozásoknak, s reméli, időben érkezik. Tudomása szerint a Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter által a Gazdasági Egyeztető Fórum pénteki ülésen ismertetett javaslatcsomag még kormányzati jóváhagyásra vár, s a részletek majd csak a napokban körvonalazódnak. Az intézkedés főként a hátrányos helyzetű kis- és közepes vállalkozásoknak – vagyis a maximum 250 főt foglalkoztatóknak – nyújt segítséget az ország fejlettségi térképének figyelembevételével.

Az alap három csomagból áll: segítség a forrásokhoz, a piacokhoz jutásban, illetve a meglévő üzleti kapcsolatok megőrzésében, valamint a versenyképesség javításában. Várhatóan többek között emelik a tízmilliós hitelkeretet, támogatják a vállalkozásokat a nemzetközi kapcsolatok kiépítésében, tovább könnyítik a pályázati feltételeket, valamint csökkentik a szükséges önrészt, illetve a közbeszerzésekben növelik a kis- és közepes vállalkozások arányát.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

A BKIK javaslata alapján visszaállított SZÉP-kártya jelenti a belföldi turizmus motorját

A Nemzetgazdasági Minisztérium április 22-én kiadott közleménye szerint 2024 első negyedévét tekintve megállapítható, hogy az év első három hónapjában a SZÉP Kártya feltöltések összértéke meghaladta a 109,4 milliárd forintot, ami az előző év azonos időszakát 22 százalékkal, a 2019-es évet pedig 107 százalékkal múlta felül. A költések összege az első negyedévben meghaladta a 86 milliárd forintot. A területi kereskedelmi és iparkamarák tavaly év végén egyöntetűen javasolták a kormány számára, hogy a belföldi turizmus élénkítése érdekében 2024. január elsejével állítsa vissza a SZÉP-kártya felhasználásának eredeti kereteit, melyet a Kormány meg is valósított.

2024. április 24.

A bruttó átlagkereset 605 400 forint volt februárban, 14,0 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban

2024. februárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 400, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 417 100 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,0, a nettó átlagkereset 13,8, a reálkereset pedig 9,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a fogyasztói árak 3,7 százalékos növekedése mellett – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).