Fontos változások a pénzügyi és nem pénzügyi jelentések kapcsán IFRS-készítők számára Magyarországon


A PwC legfrissebb kiadványában tájékoztatást nyújtanak az IFRS-ekben és egyéb jelentéstételi kötelezettségekben történt változásokról, mely idén első ízben a magyar vállalatokra szabva is elérhető. Összefoglalójuk nem csupán a közelgő változások értelmezéséhez, de a pénzügyi kimutatások és a nem pénzügyi jelentéstételek elkészítéséhez is segítséget nyújt.

Kulcsfontosságú változások:

  • Az IFRS keretrendszer 2023. évi legfontosabb változása az új IFRS 17 számviteli standard bevezetése, amely forradalmasítja a biztosítási szerződés definíciójának megfelelő szerződések számviteli megközelítését.
  • 2021 decemberében az OECD közzétette az úgynevezett Pillar II szabályozást: a hatálya alá tartozó nagy multinacionális vállalatok kötelesek kiszámítani tényleges adókulcsukat, és az így kapott tényleges adókulcs, valamint a minimális 15%-os kulcs különbözetével megegyező pótlólagos minimumadót kell megfizetniük.
  • Az IFRS számviteli standardok módosításai — például az IAS 1, amely tisztázza a számviteli politikák közzétételi követelményét — és egyéb változások, amelyek 2023-ban, illetve 2024-ben lépnek hatályba.
  • Mindezeken túl a kiadványban szó esik olyan, napjaink gazdasági környezetét jelentősen befolyásoló témák jelentésbeli hatásáról is, mint a kamatlábak jelentős emelkedése és a magas infláció, valamint egyes társaságok társaságiadó-információkról szóló közzétételében bekövetkező változásokról.

A fent említett változások mellett egyre inkább előtérbe kerül a nem pénzügyi jelentéstétel. A vállalati fenntarthatóság és a klímaváltozás kockázataival kapcsolatos információk jelentésére vonatkozó új kötelezettségek jelentősen kihatnak a vállalatok nem pénzügyi, valamint pénzügyi beszámolóira. Ebben a gyorsan változó gazdasági és szabályozási környezetben a jelentéstevő gazdálkodó egységeknek szükséges nyomon követniük az IFRS-ekkel kapcsolatos kérdések változásait, és naprakésznek kell lenniük a módosításokkal, az új követelményekkel és a nem pénzügyi beszámolásra vonatkozó iránymutatásokkal kapcsolatban is.

További információ a PwC kiadványában. 

Forrás: PwC


Kapcsolódó cikkek

2024. május 28.

Nemcsak IT-feladat a közelgő, nagy SAP-átállás

A következő időszakban azoknak az SAP-rendszert használó nagyvállalatoknak is át kell állniuk a megoldás új, S/4HANA változatára, akik maguktól ezt egyébként nem feltétlenül tennék meg, mert a gyártó 2027-től nem támogatja tovább a korábbi kiadásokat. Az új változat sok esetben azonban egy teljesen más architektúra, az átállás sok tekintetben csaknem olyan, mintha egy teljesen új ERP-rendszert kellene bevezetni. Ez komoly kihívásokat támaszthat a felhasználók felé, egy nem megfelelően vezényelt átállás pedig akár jelentősen visszavetheti a cég eredményességét ‒ figyelmeztet a Helix Consulting vezetője.

2024. május 28.

„Vásárold meg most, fizesd ki később” – új trend az online vásárlásoknál, már elérhető a BNPL-szolgáltatás az MBH Banknál

Újfajta, hazánkban még kevéssé ismert szolgáltatást tett elérhetővé az MBH Bank a vállalkozások számára. A halasztott fizetés („Buy now, pay later”, BNPL) lényege az, hogy a vásárló a megvásárolt dolgokat később, akár kamatmentes részletekben fizetheti ki, miközben az eladó azonnal hozzájut az értékesített áru ellenértékéhez. A folyamat egyszerűbb és gyorsabb, mint egy áruhitel-konstrukció, vagy egy hitelkártya, az eladó számára pedig a banki háttérnek köszönhetően biztonságos. A tapasztalatok szerint a halasztott fizetési lehetőség számottevő üzleti növekedést is generálhat azzal, hogy növeli a vásárlási kedvet és a kosárértéket. A szolgáltatás a céges vevői ügyfélkörrel rendelkező vállalkozók számára érhető el az MBH Bank BUPA platformján.