Hogyan készítsünk üzleti tervet?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Manapság egy vállalkozás indításánál elengedhetetlen, hogy készüljön üzleti terv, annak érdekében, hogy a cég vezetői kialakíthassák a cég rövid és hosszabb távú stratégiáját. A Perfekt Kiadó gondozásában megjelent Üzleti terv készítése című könyv ebben próbál segítséget nyújtani a még tanuló fiataloknak és a vállalkozást indítóknak.

Egy vállalkozás elindítása nem könnyű feladat, számos tényezőt figyelembe kell venni. Éppen ezért érdemes készíteni üzleti tervet is, hogy lássuk, miből is gazdálkodhatunk, mit hogyan kellene csinálnunk. Ez azonban korántsem olyan könnyű, felső- és középiskolai oktatásban, OKJ-s képzéseken például külön tanítják. A most megjelent könyv két szerzője, Jäckel Katalin – a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Főiskolai Karának tanára – és Nagy Orsolya – a Pénzügyminisztérium Módszertani Képzési Központjának vezetője – célja, hogy segítséget nyújtson a pénzügyi-gazdasági szakközépiskolásoknak, az OKJ képzéseken részt vevőknek, a felsőoktatásban tanulóknak, valamint a téma iránt érdeklődő vállalkozóknak, kisebb vállalkozásoknak, könyvelőknek egyaránt.

A könyv különlegessége, hogy rendkívül gyakorlatorientált, anyaga összeszedett, számos példát feldolgoz, amelyeket a valós terv készítésekor könnyen lehet majd a későbbiekben alkalmazni. A kiadványt a Pénzügyminisztérium 2009-ben tankönyvvé nyilvánította, és várhatóan több szakközépiskolai tanár ebből tanít majd, mivel a könyv jó alapot nyújt a pedagógus számára, amit aztán úgy alakíthat, hogy a diákok a lehető legtöbbet megtanulhassák az üzleti terv készítésének fontosságáról, alapjairól. A könyv ajánlott az OKJ-s vállalkozási ügyintéző képzésben részt vevőknek is, mivel teljes egészében lefedi az „Üzleti terv készítése”” című követelménymodul ismeretanyagát, ezáltal segíti a hallgatók sikeres vizsgára történő felkészülését.

Forrás: Piac&Profit


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.